View Single Post
Old 24 Jun 2015, 14:33   #68
into_the_labyrinth
Senior
 
into_the_labyrinth
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 131
După cum se spunea şi în postarea iniţială, horror-ul de calitate este un segment indispensabil cinematografiei, în ansamblul său. Personal, mă uit la (unele) filme horror pentru că universul descoperit m-a fascinat, pentru că uneori poate că simt nevoia să fiu speriat sau să intru într-o stare aparte, ştiind în acelaşi timp că de fapt nu mi se poate întâmpla nimic şi că nu fac niciun rău nimănui.

Întru totul de acord însă că excesul de violenţă sau de scene în care cruzimea, tortura ş.a.m.d. sunt prezentate în mod explicit pot dăuna calităţii filmului. Trebuie ca în primul rând atmosfera să fie "scary", scenariul să te ţină în suspans şi abia apoi intră în discuţie scenele violente - care trebuie să fie, la rândul lor, profesionist realizate.

Adevărul este însă că în orice film horror apar şi astfel de cadre. Aş da ca exemplu, dintre filmele care mi-au plăcut, The Cube, Mirrors, Silent Hill, The Hills Have Eyes (remake-ul), The Ward, Suspiria şi altele. Până la urmă şi aici e prezentă violenţa, uneori chiar pregnant, dar nu neapărat pentru aceste scene mi-au plăcut filmele respective.

În concluzie, cred că un film horror cu adevărat bun trebuie să aibă toate ingredientele necesare, printre care se numără şi scenele-şoc, e adevărat, iar acele filme care se axează exclusiv pe litri de sânge vărsaţi, torturi, mutilări, cruzime inimaginabilă etc. sunt doar făcute "să vândă", pt. o anumită categorie de spectatori, şi au o valoare cinematografică cel puţin discutabilă

Sper că am răspuns astfel şi întrebării care a generat topic-ul
into_the_labyrinth is offline   Reply With Quote sendpm.gif