View Single Post
Old 18 Apr 2015, 15:35   #90
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Mercutio:
1. star sistem in romania nu exista actualmente. inainte de 89 exista, existau actori care 'faceau' un film. oamenii mergeau sa vada un film cu Florin Piersic, Toma Caragiu, chiar Sergiu Nicolescu. acum nu stiu daca exista vreun actor/actrita de dragul caruia ar merge cineva la cinema sa vada un film sau ar cumpara un disc. poate Luminita Gheorghiu!?
2. genuri - exista filme de gen romanesti actualmente? toate par a se incadra la drama. drama jurnalistica as zice eu (mungiu era jurnalist la origine si filmele lui par a fi articole de ziar). inainte existau comedii, care se urmaresc si acum la tv si pe internet: BD-urile, filmele lui saizescu. in prezent nimic semnificativ. eu cred ca aici ar exista un mare potential nefolosit. comedie, horror (de ce nu?), film politist, cu alte cuvinte un film de gen, dar care ar avea un stil romanesc.

nu, nici de dragul Luminitei Gheorghiu. spectatorii filmului romananesc de dinainte de "89, clar nu mai merg la cinema ca sa vada filme ale celor din generatia actuala. Luminita este o actrita care a supravietuit filmului din epoca comunista. nu este singura, mai sunt si altii, Rebengiuc este un alt exemplu bun. altii care au continuat sa joace si au ramas in contiinta celor care nu au trait in comunism, au murit intre timp, cum este cazul lui Gheorghe Dinica sau al lui Stefan Iordache.
tocmai de aceea este neaparat nevoie ca filmul romanesc actual sa-si racoleze si apoi,sa-si educe proprii spectatori.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif