View Single Post
Old 17 Apr 2019, 14:34   #20
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by StefanDo:
nu ştiu ce să zic, sincer. Premiile Gopo se dau pentru filmele lansate într-un an calendaristic. Chiar şi dacă s-ar decerna pe 1 ianuarie, o statuetă Gopo tot ar fi irelevantă pentru o nominalizare la Oscar. Nu ai cum să pui Gopo înainte de alegerea reprezentantului la Oscar, calendarul nu te lasă

Mie mi se pare foarte normal ca o comisie de specialişti să aleagă reprezentantul României la Oscar. În acelaşi timp mi se pare foarte normal ca întreaga industrie să voteze pentru premiile Gopo (nişte premii de popularitate, altfel nu-mi explic cum o mediocritate ca Moromeţii 2 să ia premiul cel mare anul acesta). De aici vine diferenţa dintre coloana Oscar şi coloana Gopo din tabelul tau, nu din programarea galelor.


Dacă punem problema că ar trebui să se facă alte premii, altele decât Oscarurile, care să arate care e cel mai bun film de pe planetă, în fiecare categorie, fiindcă până acum, ne-am luat după Oscaruri ca fiind etalonul calității cinematografice, neținând cont că aparține de o țară, adică SUA, și ne trebuie premii pentru filmele care vin de peste tot... un fel de premiu Terra, realizăm că asta au făcut Oscaruruile...

Dacă punem problema că ne trebuie o variantă națională a Oscarurilor, realizăm că asta este Gopo, fiindcă UCIN NU are o statuetă asemănătoare cavalerului bine făcut al americanilor... Omulețul nostru, cu puțină burtică de la berea delicioasă românească și chelie reprezintă o ființă, deci mai apropiată de statueta lor decât scaunul ucinezilor. Că nu are autoritatea și aerul de specialitate ale ucinezilor, e altă poveste!
Chiar și în cazul ăsta, tot mai consideri irelevantă o statuetă Gopo pentru o nominalizare la Oscar? Dacă dai statueta Gopo pentru cel mai bun film românesc filmului X, automat toată breasla cineaștilor, specialiștilor declară că acela este CEL MAI BUN FILM ROMÂNESC, deci își exprimă încrederea în el și astfel îl nominalizează pentru a fi văzut, apreciat și judecat de cineaștii și specialiștii STRĂINI, oricare ar fi aceia! (americanii, britanicii, nemții, francezii, rușii etc)

Mă întreb care sunt specialiștii ăștia români. Și care sunt criteriile lor de evaluare.
Mă întreb și dacă există criterii de evaluare universale. Cât de mult se cuantifică în numere valoarea artistică a unui film? De unde până unde se diferențiază criteriile de evaluare încât dacă dai aceleași 5 filme fiecărei țări în parte de pe planetă, nu găsești, în toate cazurile, același câștigător?

Dacă premiile Gopo se dau pentru filmele lansate într-un an calendaristic, iar Oscarurile și toate celelalte premii fac la fel, atunci ar trebui făcute 2 tipuri de premii: premiile de la jumatea anului și premiile finale, prin februarie-martie, după fiecare țară în parte. De unde și trierea aia de care ziceam.

And so on.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif