View Single Post
Old 11 Feb 2012, 13:52   #18
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
din cauza cenzurii, putine actrite romance au avut ocazia sa se arate pe ecran in toata spendoarea nuditatii. una dintre ele, pe care eu am admirat-o dintotdeauna pentru naturalete si curaj a fost Tora Vasilescu. cred ca imaginea si rolul ei din "Proba de microfon" au fost foarte reusite. senzuala si libertina, Tora era simbolul femeii romance pe care societatea de atunci si regimul politic o detestau.
proba-de-microfon_galerie_3_mare[1].jpg
proba-de-microfon_galerie_5_mare[1].jpg
iar Medeea Marinescu, pe vremea aceea un copil talentat, a devenit o actrita pe care, inexplicabil, producatorii de film din ziua de azi, n-o mai solicita deloc. mi se pare ca locuieste la Paris? poate stiu altii mai bine...

2069224c54078c2800dc8fc43414c853_cf3ab5d269[1].jpg
Marina Procopie.
o frumusete aparte, aici in rolul Adelei, ecranizare a romanului cu acelasi nume de Garabet Ibraileanu.
Diana_Gheorghian_1238078053[1].jpg
Diana Gheorghian.
deasemenea, o alta frumusete a anilor 80, prea putin cunoscuta.
am cautat mai demult filmul acesta din care este si poza si in care a jucat alaturi de Razvan Popa, ca pe el voiam sa-l revad si nu l-am gasit. "Raliul", un film propagandistic, dar, cu ceva suflu proaspat in el.
0-273961-bianca_brad_e5fe0d65b3[1].jpg
in fine, Bianca Brad.
lansata pe orbita spre sfarsitul anilor 80, nu prea a aratat ceva in filme. eu mi-o amintesc mai mult de la reclama sapunului Lux.

Last edited by rvn : 11 Feb 2012 at 13:58.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif