View Single Post
Old 05 Jan 2007, 15:12   #5
Eisuke
Novice
 
Eisuke
 
Join Date: Nov 2006
Location: No Man's Land
Posts: 18
Originally Posted by PoliFanAthic:
Pai nu mai este finalul trilogiei, nu?
Oricum, parca se pierde in teoriile sale, cu Land of the Dead - adica, daca in 3 totul tindea spre un fel de "echivalare", care mai este rolul lui "Land"?

Pai sunt doua sau trei directii, dupa parerea mea:

1) filmul merge in directia in care zombi sunt umanizati iar oamenii sunt zombificati (atentie la cate acte de violenta inutila, cruda sunt savarsite de oameni in acest film). Intentia este de a ne arata ca nu sunt chiar asa de diferiti iar mesajul final este unul de intelegere, toleranta, corectitudine politica in care zombi pot fi asimilati cu orice alta rasa sau exponentii oricarei alte credinte religioase cu care am putea vreodata intra in conflict

2) filmul vrea sa sa ne spuna ca nu avem unde fugi pe acest pamant de lucrurile pe care le-am creat, mesajul este putin "green" dar in raport cu mediul, imballance-ul pe care l-am adus mediului trebuie continut cumva in intreg si

3) critica adusa societatii umane, asistam la acte de cruzime, segregare, crima, totul in interiorul unei comunitati care are trebui sa se apere de inamicul comun (care spre final nu va mai fi inamic, de fapt)

Este evident cel mai complex film al lui Romero si tu te intrebi ce rost are? Insusi creatorul genului rupe standardele pe care el le-a creat si provoaca cu cateva foarte bine alese mijloace un conflict de idei care trece dincolo de actiunea filmului si il plaseaza intr-un context politic global.
__________________
Je prends mes désirs pour la réalité car je crois en la réalité de mes désirs.
Eisuke is offline   Reply With Quote sendpm.gif