Thread: Berlin 2013
View Single Post
Old 20 Feb 2013, 23:09   #33
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Originally Posted by rvn:
citind chestia asta mi-am adus aminte de ce-am aflat de la tv,in legatura cu niuzul principal din week-end, moartea lui Sechelariu: povestindu-si viata,(habar n-am ,cand si cui) a tinut mortis sa aflam cum a facut avere la inceputul anilor 90 cu aparatele video si sutele de casete cu filme pe care el le detinea inca dinainte de 89.
salile de cinema de dinainte de revolutie au disparut in primul rand din cauza dezinteresului total al proprietarului lor pentru a finanta cheltuieli inutile si a interesului de a vinde pe lucru de nimic cladiri si terenuri care, astazi,valoreaza de zeci de ori mai mult pe piata libera.


Pe bune, tu esti aievea? Mergi la cinematograf, macar din cand in cand, sau vezi toate filmele pe monitor?
Imi amintesc perfect ultima experienta la cinematograful Corso, cu fix 5 spectatori in sala. Gladiatorul, mare blockbuster, l-am vazut la vremea lui la cinematograful Bucuresti (sau era Capitol, nu mai retin, in tot cazul unul dintre cele grupate pe dreapta pe bd Elisabeta, cum cobori spre Cismigiu) cu sala pe trei sferturi goala.
La cinema Europa, ultima oara cand am fost acum vreo 4-5 ani, am avut parte de proiectie privata, ca eram in sala doar eu si sotia. Am mai cumparat 3 bilete si a rulat filmul.

Daca nu ai nici macar o idee cat de vaga despre subiect, de ce sa-ti dai cu presupusul? Fara indoiala ca sunt si situatii particulare, in care interesele imobiliare or fi jucat rolul decisiv, dar, in general vorbind, lipsa spectatorilor a dus la falimentul marilor sali de cinema. Discutia asta e oricum mai ampla si nu isi are rostul aici, dar nici sa incerci sa scoti adevarul la vopsea chiar in halul asta, in conditiile in care banuiesc ca n-oi fi eu singurul care a mai mers la cinematografele mari din Bucuresti pana s-au inchis sau au ajuns complet nefrecventabile.

Originally Posted by rvn:
ah, si-n legatura cu presupusul link: nu. nu m-as fi gandit nicicum sa apelez la tine si nici nu cred ca ai face acest gest daca te-as ruga. era pur si simplu doar o intrebare din curiozitate. la care, nici nu mi-ai raspuns.

Ti-am raspuns, dar probabil ca am fost prea subtil...
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif