View Single Post
Old 06 Jul 2013, 02:54   #16
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Twinsen, pacat ca nu l-ai vazut pina la capat a doua oara. Poate iti schimbai parerea. Daca ai retinut, chiar numai cadrul general dupa 10 ani, inseamna ca e ceva de capul filmului asta. Dupa cum spuneam, eu n-am retinut dupa un an, nici macar in general, J'ai tue ma mere. Normal ca vedem filmele diferit si nu se poate face o comparatie, dar tu stii cit ti-a ramas, de exemplu dintr-un film pe care l-ai vazut si placut anul trecut. Nu tin neaparat sa stiu, intrebarea era mai mult retorica. Se referea la universalitatea lui Tokyo story fata de singularitatea celuilalt. Chiar daca vorbim numai de poveste, e clar ca e mai usor s-o retii pe cea universala, chiar daca pe tine nu te-a impresionat in comparatie cu cealalta.

Pe de alta parte, intr-o scoala de film mi se pare mult mai probabil sa se predea Ozu fata de Dolan. Nu zic ca e imposibil sa se predea Dolan, doar ca mi se pare mai normal, daca inveti ceva, sa incepi prin a cladi o baza. Stiu ca noi nu sintem la scoala de film aici, dar avem aspiratii mai mari de blockbuster. Nu incerc sa-i diminuez meritele lui Dolan, doar ca nu pot sa-l compar in nici un fel cu Ozu. Si nu-mi place Tokyo story doar pentru ca e clasic. Pot sa-mi placa la fel sau mai mult filme noi si chiar sa le retin . De fapt chiar imi amintesc ca mi-a placut filmul lui Dolan, dar n-am absolut nici o idee de ce nu mi-a ramas deloc in cap poate am vazut prea multe filme in perioada respectiva. E mult mai bine acum, daca n-ar fi turneul asta n-as vedea aproape nici un film
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif