View Single Post
Old 06 Apr 2015, 12:07   #61
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
djinjis
Film de arta si ....
Are rost tot sarcasmul pe care il emani si eu sa postez raspunsuri? Eu cred ca pentru toti ar fi mai bine sa ignori postarile mele si ale celor cativa care mai posteaza pe aici si care sunt sub nivelul tau. Cred ca ti-ar face si tie mare placere.

Liviu
Aici chiar e de discutat. Film de festival, bani publici, spectatori...

Legat de premii, Bafta o fi el neimportant acum, dar daca l-ar fi castigat vreun film romanesc, nu s-ar mai spune asa. Vad ca si Golden Globes-ul displace... Aici, parerea mea e ca suntem putin ipocriti. Cu cat e mai important festivalul si mai inaccesibil, bineinteles, cu atat mai mult il blamam. Importante sunt cele obscure la care mai castigam... Himm! Trasa de par logica...

Legat de premii ca Un Certain Regard, e important, nu spun nu. Ar fi intolerabil ca eu, care in veci nu voi avea o realizare in domeniul meu, comparativa cu aceasta din domeniul cinematografic, sa spun ca e nimic. Nu? Dar discutand la modul general, de dragul comparatiei, la aceasta sectiune au participat si chiar castigat filme cu un cinema muuult mai slab finantat decat cel de care ne tot plangem, cel romanesc. Uita-te si tu, in 15 ani, sunt tari ca: Ungaria, Cambogia, Mexic, Coreea de sud, Grecia, Kazahstan, Senegal, Tailanda, Brazilia, Columbia, Bosnia. Iar daca sustinem cu mandrie ca suntem pe culmi...
E doar o comparatie!

Apoi despre filmele premiate, si in special de cazul Jude, la care ne-am oprit amandoi. Problema nu e daca isi fac sau nu treba. Ci cu ce senzatie ramai dupa vizionarea lui. In cazul lui 4,3,2, nu cred ca e cineva care spune: "M-a apucat asa un chef sa il revad!..." Sau despre Aferim.
Cum spunea si Twins...
Aceste filme nu sunt drame pur si simplu; nu sunt umane. Ele nu trateaza particularul iar problematica aceasta punctuala sa aiba reflexii in intreaga societate. Filmele noastre trec direct la planul global, la intreaga societate, iar personajele sunt elemente folosite si atat. Toate trateaza sistemul, toate iti transmit ca nu sunt sperante. Toate au acesta predestinare. Ele, filmele, gandesc si trag concluzii in locul nostru. Noi doar putem sa gustam amarul, fatalitatea.
Cam asa percep eu filmele noastre.

Spuneai de What time is it over there?. Ca intra permanent pe listele cu cele mai bune filme ale cinematografiei mondiale. ...
Pe mine nu m-a acaparat atat de mult. Filmul este facut cu emotie, este interesant ca si viziune cinematografica. Dar nu are principalul. Nu creaza sentimente, atentie, nu emotii, sentimente, nu atrage... si de aici probabil ca si motivul publicului. Sincer sa fiu, nici eu nu as cumpara bilet la acest film. Il prefer pe dvd. E prea mult de analizat, de disecat. Necesita revizionari, pauze, apoi backward si iarasi play. Intelegi tu ce vreau sa spun.
Este un film mult prea greu de digerat. Noi nu avem astfel de creatii ca sa face comparatie.

Concluzionand, eu inca astept un film de public, romanesc. Apropo, ai vazut evolutia cinemaului Spaniol? Al exit-urile lor din ultimii ani? Nici aici nu sunt bani. Filmeaza in Argentina ca e mai ieftin.
El secreto de sus ojos - cost 1,5 mil- incasari 30 mil
Relatos salvajes - 2,7 mil euro- incasari 30 milioane
El orfanato - buget 4,5 mil - incasari 78 mil
Celda 211 - 3,5 mil - 14 mil.
Hable con ella - 4 mil - 43 mil
si exemplele curg. Uite aici o lista interesanta: [url]http://es.wikipedia.org/wiki/Anexo:Las_diez_pel

Last edited by alali : 06 Apr 2015 at 12:18.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif