Thread: O sa mori
View Single Post
Old 17 May 2011, 23:38   #36
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by Liviu-:
. Ideea e ca nu devii constient de anumite lucruri decat atunci cand esti in toiul lor, si pana si experienta lor s-ar putea sa nu mai conteze odata trecut cu bine de acel moment. ?
daca am face asta, am putea preveni tot raul care ni se intampla. de fapt, am fi nemuritori. si iarasi n-ar fi bine. n-ar mai exista motiv pt perpetuarea speciei.

Nu cred ca ne referim la acelasi lucru, cel putin ce am spus eu n-are nicio treaba cu nemurirea Ideea era de constientizare a fricii, constientizarea adevarata a unei morti iminente, nu "constientizare" a mortii cand totul e bine si frumos. Mi se par lucruri extrem de diferite.

Quote:
ca tot ziceai de ADN. el se adapteaza.si incearca sa gaseasca modalitatea prin care specia sa reziste. celulele sunt unite intre ele, nu? daca nu s-ar rupe lantul acesta cateodata, n-ar exista nici motive ca specia sa se perfectioneze, din punct de vedere biologic, vorbesc...
acuma, cred ca tu te pricepi mai bine....sper ca asa e...

Intr-adevar, cam prin liniile astea. Oricum, eu am vrut sa fie clar ca ma refeream la modificarea ADN-ului in timpul vietii, nu prin reproducere, atunci cand rezulta un nou organism. Spun asta pentru ca nu sunt sigur la care din variante se referea Vortex.

Apropo de ideea cu nemurirea, eu cred ca se va ajunge la un moment cand omul va fi capabil sa se regenereze mai rapid decat s-ar degrada, putand fi astfel nemuritor (excludem toata gama de accidente). Ca nu se va intampla in timpul vietii noastre (sau cine stie!?).si ca s-ar putea sa nu traim ca specie pana in acel moment e alta treaba.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif