Thread: North Korea
View Single Post
Old 12 Jan 2016, 10:13   #6
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by iiii:
Parerea mea urmatoarea : comunismul din korea de nord e deja penibil si nejustificabil in vremurile noastre.
Da, evident ca e un sistem care s-a dovedit gresit si ineficient peste tot in lume. Coreea de Nord ( o sa-i zic NK de acum inainte) e ca un dinozaur viu din punct de vedere politic, ceea ce e tocmai unul din lucrurile care o face fascinanta.
Originally Posted by alali:
Daca vorbim de Coreea de Nord, cred ca un documentar gen Vice, episodul 1 si 2, e chiar bine realizat. Nu stiu Twins daca l-ai vazut dar eu cred ca cineva te-a pacalit in legatura cu deschiderea ce pare ca aceasta tara o arata.
Daca vorbesti de Vice-ul din 2006, e un documentar foarte comercial, care se contrazice singur de la inceput afirmand ca nu ai voie sa filmezi si apoi aratand secvente care nu ar putea sa fie filmate fara ca nord coreenii prezentia acolo sa observe. Daca vine vorba de "pacalit", as zice ca 95% din materialele filmate despre NK de oricine in afara de persoane private, incearca sa te pacaleasca.

Exista propaganda nord-coreeana prezenta mai ales la televiziunea de stat si exista propaganda americana, care vrea sa arate viata mizerabila a locuitorilor si cat de nebuni sunt cei de la putere. In realitate conducatorii nord-coreeni nu sunt defel nebuni, iar nivelul de trai a cetatenilor depinde mult de clasa sociala din care fac parte si locul in care traiesc. Desigur exista saracie, mai ales la tara, dar NK e departe de a avea cea mai proasta economie din lume. Dupa cum poti vedea aici NK e undeva la mijlocul tarilor in ceea ce priveste produsul intern brut conform CIA World Factbook si United Nations. Nivelul de educatie e unul ridicat, tratamentul medical e gratis si la un nivel acceptabil asa cum arata speranta de viata de 70 de ani. In ultimii 10 ani nivelul de trai a crescut continuu, chiar daca unele documentare continua sa arata obsesiv imagini cu foametea de acum 20 de ani. Uita-te de exemplu cum arata Mirae Scientist Street, terminata acum cateva luni, dedicata oamenilor de stiinta, care constituie o buna parte din rezidenti: https://www.youtube.com/watch?v=xVHPOCAlBG4 Cate tari sarace realizeaza asfel de proiecte, ca sa nu mai vorbim ca toate apartamentele sunt oferite gratis?

Cea mai mare problema o constituie incalcarea grava a drepturilor omului si absenta libertatii. Apoi desigur putem face comparatia cu vecinii din Sud, care au un nivel de trai mult superior. Poporul coreean e unul foarte muncitor si capabil, iar din punct de vedere economic adevarata drama nu e ca s-ar muri de foame acum in NK, ci ca un potential urias e irosit pe rezultate mediocre.
  Reply With Quote sendpm.gif