View Single Post
Old 29 Apr 2010, 17:11   #8
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"Cocosul...", nu stiu... Oricât mä scârbeste "maestrul"* Gabrea, un expirat cu simt plastic care de la "Prea mic..." n-a mai fäcut nimic läudabil, asa cä s-a vândut pe treizeci de arginti ca sä aibä si el de unde suge un miez de pâine, nu gäsesc nici eu elemente antinationale în "Cocosul decapitat" - un film mediocru, dar frumos filmat. Problema rämâne "...Gruber", ale cärui valente de prostitutie antinationalä si mistificatoare nu sunt întrecute decât de dezlânarea scenariului cliseatic si las** (Räzvan Rädulescu de nerecunoscut - numai un bou ar putea sä nu fi aflat încä faptul cä pânä si cei mai talentati artisti au uneori momente de hiatus), oboseala cronicä din regia amorfä si îngälatä, de o grosolänie mârläneascä, a "meastrului"***. Despre personajul principal nici nu avem de discuta: Malaparte a fost un mare scriitor, Florinel e un actor bun, dar manechinul plimbat prin secventele de-aici e o fantosä penibilä.****
Pe scurt: un film rusinos, murdar - cum nu se poate mai adecvat unor gunoaie ambulatorii care nu stiu ce e rusinea (nici în sens moral, nici la nivel trupesc).*****

Notä: Acest mesaj reprezintä un demers critic. Orice încercare explicitä de a identifica asemänäri cu persoane reale (în afara cazului cä sunt nominalizate efectiv) se va considera ca fiind nejustificatä, tendentioasä, räuvoitoare, nulä si neavenitä - si va fi condamnatä în consecintä.
_________________________________
* - lol (n.Pb.)
** - A nu se anagrama; sau... lasä; e voie... (n.Pb.)
*** - Maestre! Douä mici! (n.Pb.)
**** - lmaoff (n.Pb.)
***** - Toate aceste opinii mi le-am format încä de la vizionare, înainte de a sti cä lustragiii gabrofili aveau sä se crizeze cä le-a fost criticat sponsorachele. (n.Pb.)

Last edited by Pitbull : 29 Apr 2010 at 17:15.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif