View Single Post
Old 10 Feb 2012, 20:23   #9
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
Roger Corman - Creature from the Haunted Sea 1961

monstrul-șef arată ca lady gaga în zilele ei proaste. filmul e atât de prost, că mi-a plăcut instantaneu. un tip o face pe agentul, dar sunt așa haioase machismul lui și mustața care îi tot cade, că m-am gândit că borat nu avea de unde se inspira din altă parte. normal, se nimerește pe o insulă. de acolo, prelingându-se de după palmieri, apare o mamă cu o fiică îmbrăcată impecabil, totul produs de manufactură: se pare că atunci când omul are contactul nebruiat cu natura, el își dezvoltă un al șaselea simț în privința intuirii modei momentului din marile metropole. filmul e tras de păr, dar e conștient de acest lucru and goes with it, se încheagă un soi de rivalitate impredictibilă între creatura marină și narațiune : care dintre ele e mai dezlânată și mai improbabilă. roger are marele talent de a face un film imposibil fără a cădea în balta atât de navigată a suprarealismului, fie el și de duzină. e ilogic în sensul în care e ilogic mirabilul, categorie definită de le goff în imaginarul evului mediu. știu că e grotesc să alătur pe le goff cu corman, dar eu la asta m-am gândit când am văzut filmul , la acel gen de atemporalitate și semi-implauzibil pe care îl găsești în parabole.
. monstrul e înduioșător de hand-made și probabil că era asamblat din resturi de la vreo fabrică de textile. pentru că filmul era alb-negru, nu am reușit să disting dacă tricotajele se decoloraseră sau nu în apă. filmul e considerat unul dintre cele mai proaste din istoria (cunoscută) a filmului, dar se știe că nea corman era foarte relaxat și nu avea veleități de dreyer. o fi citit vreo traducere americană a lui creangă, din care s-a ales cu maxima de bun simț că borta vântului și gura lumii n-o poți astupa. l-am văzut gratuit pe archive.org acum vreo 3 ani.

Last edited by Malombra : 12 Feb 2012 at 15:13.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif