Thread: North Korea
View Single Post
Old 11 Jan 2016, 00:32   #1
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
North Korea

Nu stiu exact cati dintre forumisti au prins vremurile de la noi dinainte de '89. Programul TV (unicul evident) de cateva ore cu partidul (tot unicul), tovarasul si tovarasa, cozile de ore intregi la conserve sau lapte, penele de curent etc. Cu toate astea fiind copil si necunoscand alt mod de viata, nu am resimtit asta ca ceva oprimant, cel putin nu in mod constient. Iar acum, la peste 25 de ani de cand lumea aia nu mai exista, am o anumita nostalgie regasind-o in Coreea de Nord. Nu e o simpatie fata de comunism sau regimul de acolo, ci pur si simplu un interes fata de ultimul loc din lume unde oamenii traiesc ce am trait eu insumi. Sigur, Romania si Coreea comuniste nu sunt identice, dar asa cum se stie Ceausescu s-a inspirat din regimul lui Kim Il Sung si viata la noi in anii '80 a preluat multe elemente de acolo, pe langa cele care existau deja inerent in toate tarile comuniste.

Asa se face ca de ceva timp am urmarit mai multe documentare despre Coreea de Nord, am citit articole si carti, incercand sa inteleg ce se intampla pe acolo. Sunt desigur departe de a fi un cunoscator, ba chiar pe subiectul asta si expertii s-au inselat deseori avand in vedere cat de greu circula informatia. Dar tara se deschide tot mai mult, deja oricine doreste si e dispus sa plateasca cu valuta forte poate sa faca turism acolo - desigur nu oriunde doreste, ci unde ii permite "ghidul turistic" care insoteste grupul. Initiativa privata se manifesta tot mai mult, de exemplu de curand li s-a permis chiar taranilor sa pastreze pentru ei personal un procent din recolta pe care o obtin, ceea ce o e schimbare majora de paradigma. In special in capitala Pyongyang au aparut telefoanele mobile, restaurantele de lux, masini occidentale si o clasa de localnici imbogatiti din afaceri care se bucura de ele.

Si ca sa deschidem discutia (in caz ca va exista una) uite un exemplu de experienta culinara pe care o poate avea un turist in Coreea de Nord din 2015: https://www.youtube.com/watch?v=UsxAUyVet8A De remarcat comportarea occidentala si accentul foarte bun a femeii care e ghid si desigur si agent secret. De notat de asemenea ca turistul care a filmat videoclipul are interese comerciale in Coreea de Nord, a mai fost acolo si prin urmare are anumite legaturi cu regimul.

Last edited by Twinsen : 11 Jan 2016 at 00:38.
  Reply With Quote sendpm.gif