Thread: Astra Film Fest
View Single Post
Old 16 Oct 2013, 21:16   #20
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Nu inteleg ce s-a intamplat cu Astra Film Fest. Azi, la ora 20, de maxima audienta, s-a difuzat Facebook Follies in sala principala. Un made for TV canadian, vechi de doi ani, pe care il gasiti pe imdb notat oarecum generos cu 6.3. Documentarul in cauza e o compilatie ultra-comerciala si ultra-facila de povestioare amuzante legate de Facebook. Cum o fata a anuntat din greseala pe multi oameni ca e ziua ei folosind Facebook si s-au strans nu stiu cate mii de nauci care au venit s-o felicite etc etc. Asta ar trebui sa ofere un festival de film publicului?

Ce era mai rau, urma insa! De la ora 21 s-a difuzat Sperante la Vanzare, a carui proiectie nu s-a incheiat in momentul cand scriu mesajul asta. Avem in el niste fete care ne povestesc cum au fost recrutate fortat pentru prostitutie in strainatate. Povestile sunt luate drept bune fara vreo verificare aparenta si par o combinatie de mizerie reala, infloriri si prostie pura. "Aaa, pai barbatul ala imi povestea despre treburile sale si cele legale si cele ilegale si ajunsesem sa am incredere in el...". Sau alta fata, cica din familie ok si eleva buna, care la 17 ani ajunge sa se indragosteasca de un baiat mult mai tanar (??) si nu stiu ce dramatisme se mai intampla ca am iesit din sala. Revarsarea de exploatare si sordid a la Stirile De la Ora Cinci, nu e egalata decat de greata provocata de "estetica" documentarului. Fetele personajelor sunt mascate si puse deasupra unui fundal in miscare, gen blocuri gri, creand un efect extrem de dizgratios. Sunt sigur ca se vor gasi destui care sa comenteze despre valorea "educationala" a documentarului. De exemplu, din el fetele pot afla ca daca se cupleaza cu interlopi risca sa fie violate. Ciudat, cine s-ar fi gandit la asa ceva?

Din fericire, ziua nu a fost pierduta, pentru ca la ore cand in sala erau 20 de oameni s-au difzuat si niste documentare bune. Revin putin mai tarziu cu niste comentarii.
  Reply With Quote sendpm.gif