View Single Post
Old 18 Mar 2013, 22:35   #9
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Da, era saracut, nu subtirel. Parca saracut suna putin mai bine ca subtirel Dar inteleg unde bati, iti plac filmele care nu te lasa sa dormi, bag de sama.

Vorbind despre filme care nu te lasa sa dormi...
The Passenger
I`m a sucker for Antonioni, o sa zic ca-i regizorul meu preferat, dupa care-o sa fug tare, tare. In fine...nu stiu daca e chiar primul ca regizor dar unul din filmele lui e clar numarul 1 in my book. I`m so easy to please... Oricum vad ca numai eu si stalex ne mai facem de cap pe-aici deci as putea zice orice despre The Passenger ca nici macar nu mai conteaza. Cu siguranta nu e cel mai bun film al lui dar e un film care merita vazut si revazut. Ma bucur foarte tare acuma ca a fost primul pentru ca, parca, vazut primul nu e pus asa tare in umbra de celelalte ale lui. (desi ultimul e Il Grido...hm.... ) Da, Jack Nicholson face un rol fain, da, temele abordate de Antonioni sunt acolo (parca, uneori, prea in your face, dar nimeni nu-i perfect...), sfarsitul e ENORM...Maria e meh...arata a baietel in filmul asta, mie asa mi s-a parut. Poate fi greu de urmarit pe alocuri, eu l-am vazut intr-o noapte de insomnie si n-a ajutat. Ma gandeam ca secventele alea lungi si interminabile o sa-mi provoace o tura de somn, ceva... Degeaba. Nu si nu, n-am adormit. Dar filmul mi-a placut. Un pic mai mult ca Drifting Clouds. Chiar imi pare rau de Kaurismaki dar o sa votez si eu cu Antonioni (Daca cumva pot face o egalitate la sfarsit, as face-o)
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif