Thread: About Dune
View Single Post
Old 04 Oct 2006, 18:38   #14
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Andrei, ai picat în plasä! Chestia aia numitä "stephen king." nu e om, e un troll care vine pe-aici doar ca sä se bage-n seamä. Mereu e bannat, mereu îsi face useri noi, si foloseste proxy - deci, tot revine. Invatä sä-l recunosti, si ignorä-l.

On-topic:
Nu simt acum nevoia sä reiau toatä discutia despre "Dune" - avem un topic mare pe tema asta, la Film în general, unde mi-am spus pärerea - dar, ca sä punctez:
- Seria rämâne, la drept vorbind, imposibil de ecranizat; e mult prea teoreticä, prea profundä, prea prolixä si filosoficä; cel putin de pe la "God Emperor..." si "Heretics...", însäsi lectura devine un efort! Prin urmare, e una dintre acele surse literare care niciodatä nu vor putea fi transpuse pe pe ecran sub forma unei "ecranizäri" propriu-zise (ca "Mizerabilii", "Contele de Monte Cristo" sau "Räscoala"), ci numai ca o "adaptare" (vezi "Solaris", "Numele trandafirului", si alte proze la fel de livresti). In acesti parametri trebuie sä privim orice relatie film-carte.
- Ecranizarea lui David Lynch a fost unul dintre cele mai incredibile fâsuri ale filmului universal. De, se mai întâmplä... (Am vorbit pe larg despre ea, în topicul celälalt.)
- Asta mai recentä era ilustrativä, corectä, cinstitä si sterilä. Nimic mai mult. Inefabil zero. (Apropo, aia a lui Lynch INCERCA sä surprindä inefabilul cärtii, si nu reusea decât sä se screamä.)
- E foarte adevärat cä "Dune" rämâne reprezentativä pentru O ANUMITA ETAPA din istoria S.F.-ului - dar, în acelasi timp, valoarea intrinsecä a cärtii o face sä-si transceandä epoca, devenind universalä. Ce, Dante sau Tolstoi sunt acum mai putin mari decât în veacurile lor? Da' dacä-ncerci sä scrii ca ei, te faci de râs.

...Si totusi, în materie de lumi imaginare create pânä-n pânzele albe, favorita mea rämâne "Helliconia" lui Aldiss... Cum de nu s-a bägat nimeni s-o punä pe ecran pân-acum?
Da' alea ale lu' coana Ursula K. Le Guin? WOW! :love:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif