View Single Post
Old 31 Jul 2018, 23:16   #14
simpleminds
Junior
 
simpleminds
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 69
Originally Posted by Cretzulynne:
Originally Posted by simpleminds:
1. Imi pare rau ca am starnit atata nedumerire, dar cele 12 titluri la care am facut referire apartin literaturii pentru copii.

Adică Micul prinț, Pinocchio, Colindă de Crăciun, Clopotul fermecat, Cuore, Micul lord, Coliba unchiului Tom, Colț Alb, Heidi, Călătoriile lui Gulliver, Vrăjitorul din Oz, Alice, Aventurile lui Tom Sawyer, Prințul Fericit ?
Dacă nu le-ai citit, ar fi bine măcar să știi despre ce e vorba-n ele. De exemplu, Cărțile junglei, Coliba unchiului Tom, Călătoriile lui Gulliver, Robinson Crusoe, Singur pe lume, chiar dacă sunt pentru copii, sunt-n colecția verde de la Adevărul, colecție care s-a vândut ca pâinea caldă acum câțiva ani și care e-n 3 milioane de biblioteci ale românilor.
Originally Posted by simpleminds:
3. As fi dorit sa-mi exprim aici incantarea mea de a-l fi deslusit, in ultimii ani, pe Ismail Kadare, dar renunt.

De ce ai renunța ?

Recunoaștere
Lucrările lui Kadare au fost publicate în peste 40 de țări. A fost nominalizat la Premiul Nobel pentru Literatură și în 2005 a primit premiul inaugural Man Booker International Prize. În iunie 2009, a primit premiul Prince of Asturias pentru literatură.[8]. A fost adesea comparat cu Gogol, Kafka și Orwell. Kadare este considerat unul dintre cei mai importanți scriitori europeni ai secolului XX și o voce universală împotriva totalitarismului.

wikipedia.ro

Ce cărți ți-au plăcut ?
simpleminds is offline   Reply With Quote sendpm.gif