View Single Post
Old 26 Jan 2015, 18:20   #34
robertsandu
Veteran
 
robertsandu
 
Join Date: May 2012
Posts: 224
Originally Posted by Mercutio:
Nu e preferatul meu dintre filmele lui Cassavetes, dar e un film care intregeste opera autorului. Noir? Da, daca ar fi sa ne luam dupa intriga. Cosmo Vitelli, proprietarul strip-tease bar-ului Crazy horse west este strans cu usa de un grup de mafioti ca sa asasineze un contabil chinez din tabara lor adversa. Desi mafiotii par niste baieti de treaba pe langa mafiotii lui Scorsese sau Coppola.

Mie mi s-a părut noir și prin atmosferă. Iar legat de mafioți, asta e unul dintre lucrurile care mi-au plăcut cel mai mult în film. În general în cinema mafiotul e descris ca un om al acțiunii. În Bookie, mafioții sunt terifianți nu prin ceea ce fac, ci prin simpla lor prezență. Privirile lor, modul de a vorbi, aluziile subtile, chiar și vorbele bune pe care ți le spun, alea sunt mai înfricoșătoare decât armele. Să fim serioși, mafioții n-au nevoie de arme ca să sperie de moarte un om.

Favorita mea e scena filmată în mașină. Are o încadrare atât de strânsă încât parcă simbolizează perfect sentimentul lui Vitelli din acel moment -- asta vis-a-vis de expressionism și de modul cum încadrarea strânsă poate fi folosită ca mod de a ilustra frica personajelor. Un exemplu despre cum forma poate fi folosită pentru a crea conținut. Sunt 4 elemente care creează simultan conținut aici: încadrarea, cromatica scenei, conținutul imaginii (mafioții îl înghesuie -- și la propriu, și la figurat -- pe Cosmo) povestea.


Last edited by robertsandu : 26 Jan 2015 at 18:53.
robertsandu is offline   Reply With Quote sendpm.gif