View Single Post
Old 29 Jun 2019, 19:23   #229
victor_homescu
Guru
 
victor_homescu
 
Join Date: Dec 2016
Posts: 631
=Sunt 7 ani plus un secol,născut la 28 iunie 1912,Sergiu Celibidache,moare la 14 august 1996,la reședința sa din La Neuville-sur-Essonne,un genial artist cu triplă identitate culturală-română,franceză şi germană,urmează si cursuri de filosofie si matematici,avea să înveţe la una dintre cele mai mari şcoli muzicale din lume,Hochschule für Musik din Berlin şi să facă o carieră internațională fără egal,care a durat cinci decenii,a devenit,în 1945,directorul general al Filarmonicii din Berlin,in 1948,Celibidache conduce si o altă orchestră de prestigiu-London Philharmonic Orchestra,anii 1953 şi 1988 a primit Premiul Internaţional de Muzică Léonie-Sonning,în 1954 a fost distins cu Crucea de Merit a Federaţiei pentru Meritele obţinute cu ocazia reconstruirii Orchestrei Filarmonice din Berlin după război,1970 numit Cavaler al Ordinului Vasa în Stockholm,iar în 1995 este numit Comandor al Artelor și Literelor de către Guvernul Francez,în viata are un singur discurs ce a avut loc in Aula Magna a Universității Ludwig-Maximilian,la 21 iunie 1985,la Munchen,Celibidache isi apara convingerile de a nu înregistra discuri,inclusiv in fata membrilor de familie,spune intr-un prim interviu,1980,realizat de Radu Gheciu**Eu cred că muzica are trei dimensiuni.Între mine,executant şi dumneata,ascultător,intervine acustica cu toate legile ei.Eu dirijez într-o anumită sală,cu o anumită acustică.Dumneata îţi iei discul şi îl asculţi acasă,într-o sufragerie,într-un hol sau în baie.Mediul este cu totul altul.Impresia artistică va fi şi ea diferită.Discul conţine efecte sonore străine de realitatea unei audiţii directe din sala de concert,indiferent de calitatea înregistrărilor.Apariţia acestuia distruge orice iniţiativă creatoare şi spontana**,ulterior,in anul 1995,pentru Europa Libera,intervievat de Eskenasy Victor,artistul afirma**Nu-i niciun disc autorizat de mine.În viaţa mea n-am autorizat un disc!Eu am făcut altceva.Din cauză că avem probleme materiale cu orchestra şi eu am aicea muzicieni pe care nu pot să-i plătesc la valoarea lor,deci trebuie să asigur undeva un câştig lateral,afară de leafa lui din orchestră.Or,pentru asta trebuie inventat ceva.Şi am descoperit că se pot vinde spectacole,Celibidache cu a 9-a de Bruckner.Asta e un spectacol.De muzică nu există urmă în această înregistrare.Nu există urmă,îţi spun eu domnule,sincer,n-am niciun fel de nevoie ca dumneata să mă accepţi,să mă mângâi,să mă consolezi.Nu!Nu există urmă!Dar,ai văzut ce degete are Celibidache?Ochii i-ai văzut?Ai văzut cum face asta?Se vinde un spectacol.Şi în felul ăsta câştigă orchestra nişte bani pe care altfel nu are cum să-i vadă în viaţa lor.Noi trăim într-un oraş mic.München-ul e un oraş foarte mic,nu există televiziune,noi n-avem producţii de astea laterale. Discuri nu există.Aşa că este un motiv material,absolut.Şi marea iluzie este că dacă crezi că eu îmi aştept ceva muzical de la casetele pe care le-am făcut eşti un om care absolut n-ai înţeles cum funcţionez eu şi nici cum funcţionează muzica**
***
Sergiu Celibidache în interviu pentru Radio Europa Liberă,realizat la Filarmonica din München,9 martie 1995,document sonor păstrat în Arhiva RFE Hoover,**Care-s progresele care s-au făcut?Sau creat noi armonice,adică se pot percepe azi armonice care înainte,cu aparatele vechi,nu se percepeau.Dar astăzi o treime din elementele care ies din maşină nu sunt de natură omenească.Însăşi masa microfonului face"neben Enscherange",nu rămâne neutrală să perceapă şi să dea mai departe ce a perceput.Din contră,ea îşi combină,prin faptul că ea însăşi este o masă care sună,şi care are"neben fenomene",asta se cheamă epiphenomene,îşi combină ale ei cu astea care le faci dumneatale.Or,nu există sistem mai total de distrugere a omului decât să îi omori spontaneitatea cu un lucru fixat dinainte de maşină.Dumneata nu spui odată pe zi,"Bună ziua" la fel.Din cauza asta eşti viu.Şi din cauza asta creatorii ?* la Mozart,?* la Haydn,vezi,în fiecare moment este ceva extraordinar,ceva care n-a mai fost înainte.Unicitatea momentului,asta e salvată numai de spontaneitate. Or,maşina ce poate să facă?Să standardizeze!De când avem maşini,n-avem dirijori,Domnule!Nu există dirijori astăzi pe lume.Nu vă daţi seama de asta.Nu există!Unde sunt pianiştii?Când am sosit eu la Berlin erau zece dirijori unul mai bun ca altul.Şi astăzi,unde sunt?De ce?În schimb avem toate discurile.Avem 104 imprimări ale a cincei simfonii de Beethoven.Vai,ce colosală acţiune?Vai,ce realizări muzicale?Cât suntem de muzicali.Ei vezi,asta este!Numai un surd poate propune asta.Şi dumneata nu eşti surd,eşti numai prost orientat.Pentru că şi în dumneata există un om liber,spontan-liber şi capabil să perceapă farmecul sunetului.Şi în dumneata.Eu nu te cunosc,dar nu există deosebirea pe care dumneata o crezi.Deosebirea vine din faptul că,capul dumitale funcţionează altfel.De altfel,toate influenţele pe care le-ai asimilat au trecut prin cap.Alelalte care nu trec prin cap,nici într-un caz nu se vor strica.**
&
"Dragă, de cântat putem toţi,toată lumea poate să cânte.Nu mai cântă nimeni astăzi pentru că se cântă pentru noi."


https://adevarul.ro/cultura/istorie/...73e/index.html


https://www.youtube.com/watch?v=gy5Ve3338-E
victor_homescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif