View Single Post
Old 13 Feb 2019, 20:57   #38
victor_homescu
Guru
 
victor_homescu
 
Join Date: Dec 2016
Posts: 631
Cine salveaza o viata,salveaza omenirea intreaga**(Talmud)/,A salvat 1200 de evrei,industriaşul german,membru al partidului nazist,Oskar Schindler/ ,probabil,cel mai bun film ce evocă holocaustul,Schindler's List,cartea scrisa de Thomas Keneally,anul 1993,nominalizat pentru 12 premii Oscar,a primit 7,pentru:Cei mai bun film,Cel mai bun regizor,Steven Spielberg,Cea mai bună regie artistică (Allan Starski,Ewa Braun),Cea mai bună muzică originală (John Williams),Cea mai bună imagine (Janusz Kaminski),Cel mai bun montaj (Michael Kahn) şi Cea mai bună adaptare (Steven Zaillian),jocul actoricesc=Oskar Schindler,interpretat de Liam Neeson,Itzhak Stern,interpretat de Ben Kingsley şi personajul Amon Goeth interpretat de Ralph Fiennes=,este unul impecabil,un film-fictiune si document,faptele istorice redate asa cum s-au produs,la fel de exact,personajele implicate,un rol definitoriu,psihologia eroului german,apropierea de slujbasii din fabrica,evrei,riscul,un fel de totul sau nimic,inteligent calculat,sacrificiul,în final,se noteaza=Schindler,a eşuat în căsnicie şi în afaceri,dupa incheierea razboiului,in 1958 a fost declarat un Om Drept de cãtre Consiliul de Yad Vashem,în Ierusalim si invitat sã planteze un copac pe Aleea Celor Drepti,Schindler si-a trait ulrimii ani in saracie,la mormântul sau,generatii ale evreilor pe care i-a salvat vin in pelerinaj pentru a aduce omagiu,in film,o voce**Domnul şi Doamna Itzhac Stern**,alaturi,alti 123 de supravietuitori,asezand cate o piatra=
***
Oskar Schindleruterea este atunci cand avem orice justificare pentru a ucide,dar alegem sa nu o facem.
Amon Goeth: Asta crezi tu ca este puterea?
Oskar Schindler ;Asta a spus imparatul.Un om fura ceva si este adus in fata imparatului,se aruca la pamant.Cere sa fie lasat in viata,stie ca va muri.Iar imparatul....il iarta.Il lasa sa plece pe acest om lipsit de valoare.
Amon Goeth: Cred ca esti beat.
Oskar Schindler: Amon,asta inseamna puterea.Asta este putere.
Amon Goeth:Ştii,evreii aruncă o vrajă asupra ta.Când munceşti alături ei,aşa cum fac eu,observi asta.Au această putere.Este ca un virus.Câţiva dintre oamenii mei au contractat acest virus.Ar trebui să fie compătimiţi,nu pedepsiţi.Ar trebui să primească tratament pentru că este la fel de real ca tifosul.Îl văd tot timpul.E o chestiune legată de bani?Hmm?
***
Helen Hirsch:În prima mea zi aici,m-a bătut pentru că am aruncat oasele de la cină.A venit la miezul nopţii şi m-a întrebat unde sunt.Iar eu l-am întrebat, nu ştiu cum,nu l-aş putea întreba acum,am spus "De ce mă baţi?"El a răspuns:"Motivul pentru care te bat acum este faptul că mă întrebi de ce te lovesc."
Oskar Schindler:Helen,îmi pare rău pentru problemele tale.
Helen Hirsch:Le-am acceptat.
Oskar Schindler:Le-ai acceptat?
Helen Hirsch:Într-o zi mă va împuşca.
Oskar Schindler Nu,nu te va împuşca.
Helen Hirsch:O va face.Văd lucruri.Luni eram pe acoperiş cu tânărul Lisiek şi l-am văzut pe domnul comandant ieşind din casă în curtea interioară de sub locul unde stăteam noi,scoţându-şi arma şi împuşcând o femeie care trecea pe acolo.Era doar o femeie cu o boccea,pur şi simplu a împuşcat-o în gât.Era o simplă femeie care se ducea undeva,nu mergea nici prea repede,nici prea încet,nu era nici mai grasă,nici mai slabă decât altcineva şi nu-mi puteam da seama ce făcuse.Cu cât îl vezi mai des pe comandat,cu atât îţi dai seama că nu există un set de reguli după care să trăieşti, nu-ţi poţi spune"Dacă urmez regulile acestea,voi fi în siguranţă."
Oskar Schindler:Nu te va împuşca pentru că îi placi prea mult.Te place aşa de mult că nici nu te va lăsa să porţi steaua.Nu vrea să ştie nimeni că este înnebunit de o evreică.A împuşcat femeia de la trepte pentru că nu însemna nimic pentru el.Era doar una dintr-o serie care nici nu-l satisfac,nici nu-l jignesc.
***
“Dacã as fi fãcut mai multi bani..Am risipit atâtia bani ..nu ai idee..Dacã as fi .am fãcut destul si fãcut atât de mult.Masina asta ..Nu ar fi cumpãrat Goeth masina asta?De ce am pãstrat-o ?10 oameni,chiar acolo..10 oameni..Încã 10 oameni..Unul în plus.Încã o persoana.O persoana în locul ..Daca as fi vândut acul acesta de cravata,as fi salvat înca doi!..As fi putut salva mai multi,as fi putut salva mai multi..oh,daca as fi avut mai multi bani !.As fi putut ajuta încã o persoana..si nu am fãcut-o !Nu am fãcut-o !”,Oskar Schindler
***
(Exista mai putin de 4000 evrei în viata în Polonia astãzi.Sunt mai multi de 6000 de descendenti ai evreilor lui Schindler.În memoria a mai mult de 6 milioane de evrei ucisi)


https://www.crestinortodox.ro/religi...er-125330.html

Last edited by victor_homescu : 13 Feb 2019 at 21:02.
victor_homescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif