View Single Post
Old 01 Jan 2012, 17:09   #39
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Twinsen:
Am evitat sa pun vreun top pentru ca mi s-a parut ca 2011 a fost un an foarte prost.

Afirmatia asta mi se pare incredibil de exagerata. Primele 6 pozitii din topul meu sunt filme de la foarte bune in sus, incomparabil mai bune decat Confessions de exemplu (pentru ca e singurul de la tine pe care l-am vazut, foarte posibil sa mi se para si peste Guilty of romance). Si asta e ce am reusit eu sa vad, altii mai au cateva prin top care cred ca ar prinde si la mine niste pozitii, doar ca ei au fost mai norocosi si le-au vazut pe cine stie unde. Mai sunt si altele care la mine nu au prins top 10 si multi le considera filme foarte bune: Le gamin au velo, Faust, 50/50, The Ides of March, Win Win, Beginners, The Guard, Attack the block, Elena. Anul asta nu a dus deloc lipsa de filme bune.

@Federico - A Separation e clar peste The Sunset Limited si formeaza cu Tree of Life si Anatolia un top 3 de-a dreptul fantastic, doar ca Sunset a avut ceva care m-a atras pe mine special. La prima vizionare nu s-a intamplat, dar cand l-am vazut a doua oara mi-a placut foarte mult. Poate imagistic vorbind nu impresioneaza, desi mi s-a parut chiar binisor facut avand in vedere materialul de lucru. Ceea ce m-a atras in schimb a fost ascutimea dialogului, faptul ca a fost foarte captivant si mai ales monologul de final al lui Tommy Lee Jones, care, in ceea ce priveste o scena vorbita, e de departe preferata mea de anul asta. Si peste toate imi place foarte mult Cormac McCarthy (inca astept sa ecranizeze cineva Blood Meridian)

LE: Era sa uit. Confessions nu intra pe anul asta, ci pe 2010. Asta dupa regulile pe care le-am stabilit....

Last edited by Liviu- : 01 Jan 2012 at 17:11.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif