Thread: Xavier Dolan
View Single Post
Old 28 Feb 2017, 21:04   #17
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
in cei doi si ceva de cand nu s-a mai scris nimic in acest topic, Dolan a mai lansat doua filme: Mommy si Juste la fin du monde. in ambele regasim stilul lui, il regasim pe el. Mommy a fost nominalizat in lista preferintelor de anul trecut...si atat. e adevarat, pe primele primele locuri, semn ca a placut mult. sincer, l-am asteptat cu sufletul la gura si cred ca l-am vazut de doua ori si as putea sa-l revad oricand, cu placere.
mi-a venit sa scriu acum despre Mommy si Dolan, fiindca am vazut de curand Juste la fin du monde si nu mi-a intrecut asteptarile. m-am "dezumflat" un pic, poate si datorita faptului ca Mommy este inca in mintea mea, iar acest Juste....nu a reusit sa-i inlocuiasca "aura". voi l-ati vazut? v-a placut la fel de mult ca celelalte filme ale lui? mie mi s-a parut un pic "prafuit", asta pe de-o parte, nu stiu daca m-am plictisit de analiza vesnicei relatii convulsive dintre homosexualul neinteles si familia lui, dar as fi vrut mai degraba, un subiect mai improspatat, nu schimbat in esenta, poate doar la detalii. nu m-a deranjat ca el a fost construit doar pe forta a patru personaje, doar nu-i ceva nou la Dolan, mi s-a parut sufocant, incrancenat, parca fara motivatie. personajele sunt la punctul lor maxim de irascibilitate, se simte nerabdarea fiecaruia de a-si "varsa oful" in fata ratacitorului si chestia asta umple atmosfera de o tensiune nefireasca, aproape insuportabila, mai ales pentru cel reintors acasa, dar se transmite si spre spectator. voi ati observat? cu ce senzatii ati ramas?

Last edited by rvn : 28 Feb 2017 at 21:07.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif