View Single Post
Old 02 Nov 2010, 14:44   #16
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
ca sa fiu concis: un film cu real succes de casa in Romania trebuie sa :

1) fie o poveste pe care o intelege toata lumea si sa prezinte un interes similar cel putin partial cu interesul pe care il prezinta "libertatea" si "cancan" combinat cu o latura un pic patriotica, (ca reminescenta a cinema-ului comunist) - aceasta latura fiind doar optionala.

publicul este jos, intr-adevar, ca nivel de educatie a gusturilor cinematografice. filmul cu succes de casa nu prea poate sa isi propuna si sa educe publicul. pt ca riscul de esec creste.

succesul de casa inseamna exclusiv sa ii dai publicului mediu/slab calitativ ceea ce vrea si nu sa "pierzi timpul" cu ceea ce crezi tu ca regizor ca are nevoie pt emancipare spiritual-artistica,

asta este realitatea regretabila pe care o impune segmentul de public majoritar, inert in sub-cultura sa.

Aici il avem doar pe Sergiu care poate sa livreze exact reteta de la pct 1).

2) sa fie "cu batai"/ bum bum pac pac ! (ultima interjectie nu e chiar intamplatoare) ceea ce costa de regula extrem de mult. aici avem doar ce vrea CNC ul sa finanteze din proiecte pt ca mi-e greu sa cred ca vreun capital privat ar putea fi aruncat in vreun film romanesc la nivel de milioane de euro, in Romania actuala. Adica ramanem cu filmele lui Sergiu. Cu alte cuvinte, si in acest caz, bugetul va fi limitat pt ca nici CNC -ul nu are cine stie ce bani. Deci va iesi oricum o superproductie low -budget. Daca ma intelegeti

3) sa aiba actori carismatici - aici am avea rezolvare, dar actorii tb sa joace in ceva "care este" conform 1) si 2) de mai sus.

Concluzia: Doar Sergiu poate face succese de casa in Romania la ora asta si alea numite astfel cu indulgenta. Este ca v-am adus unde trebuia?

Daca va fi sa vina si alt regizor ca sa faca succese de casa tb sa bifeze cele 3 cerinte de mai sus. Ala io, ala io! Mai sunteti?
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line

Last edited by Floydman : 02 Nov 2010 at 14:53.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif