Thread: Cidade de Deus
View Single Post
Old 21 Jul 2003, 14:08   #4
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
eu am refuzat sa ma uit la filmul Lord of the Flies pentru ca citisem cartea, care a fost superba, si n-as fi vrut sa vad cum este distrusa...asa ca nu pot face comparatie intre cele doua filme...totusi, mi se pare ca cel putin in cartea Imparatul mustelor, copiii ramaneau copii...se jucau, se plangeau cand n-aveau de mancare...in filmul asta nu prea mai sunt vazuti din perspectiva de copil...adica mi s-au parut pur si simplu fortati sa se maturizeze mult prea devreme...
mie Cidade de Deus (sper c-am scris bine numele) mi-a placut foarte mult...m-a impresionat foarte tare tocami cum este narata povestea. pur si simplu, in afara unei scene, nici nu am simiti cat de violenta era lumea de-acolo...mi s-au parut mereu alternate momentele dramatice cu cele comice, si imi dau seama ca nu e usor sa realizezi acest lucru intr-un astfel de film. Ma gandesc si la final care pe de-o parte este optimist, pe e alta parte este foarte pesimist deoarece lucrurile raman practic la fel!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif