Thread: 365 în 2014
View Single Post
Old 01 Mar 2014, 11:09   #28
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Februarie:

40. The Selfish Giant - 2.5/5 So bloody british! Genul de film care stii exact cum o sa se termine dupa vreo cinci minute. Copiii-actori au un fel de talent nativ, dar in rest nu am gasit in el multe lucruri care sa imi placa.
41. R100 - 3.5/5 Cel mai WTF film al anului. Hitoshi Matsumoto nu se dezminte.
42. A cara que mereces + Cantico das criaturas - 4/5 un fel de double-feature Miguel Gomes... incerc sa-i bifez toate titlurile din filmografie.
43. I Used to Be Darker - 3.5/5 Mi-a placut, in special interplay-ul dintre vietile interioare ale personajelor si muzica pe care acestia o canta (mi-a amintit de "Rachel Getting Married" - un film subapreciat - din acest punct de vedere), insa trebuie sa recunosc ca incep sa il uit si nu a trecut nici o luna de cand l-am vazut.
44. Lone Survivor - 3/5 Well, daca ati avut vreodata fantezii in care Mark Wahlberg (sau Ben Foster, for that matter) se pravaleste in repetate randuri pe dealuri stancoase, s-ar putea sa va placa "Lone Survivor".
45. The Train - 3.5/5 Alternativa pentru cei care nu vor sa vada "The Monuments Man"
46. Her - 4/5 Din punctul meu de vedere, unul dintre cele mai solide filme intrate in competitia pentru Oscar, desi incep sa simt ca sunt in minoritate. Joaquin Pheonix este genial.
47. Nymphomaniac: Volume II - mult mai amar ca primul volum si - din punctul meu de vedere - mai putin tongue-in-cheek, iar pana la final se vede ca von Trier are totusi ceva de spus si pare perfect lucid in privinta defectelor sale (ca artist si ca persoana publica predispusa la afirmatii idioate). Am dat 4.5/5 pentru ambele volume.
48. Cops si alte scurtmetraje de Buster Keaton
49. L'Emmerdeur - 4/5 Varianta Molinaro, pe care mi-am dat seama dupa vreo 15 minute ca o vazusem de fapt (si nu doar remake-ul "Buddy Buddy"), dar m-am uitat totusi pana la sfarsit.
50. Justice League: War - 2.5/5 Unele dintre aceste DC Original Animated Films sunt chiar bune, chiar daca sunt lansate doar pe DVD/Blu-Ray. De data asta nu a fost cazul. Sigur, este action-packed si bine animat, dar devine in scurt timp repetitiv si obositor. Pentru eventualii amatori, recomand "Justice League: The Flashpoint Paradox" si mai ales "Batman: Under the Red Hood", care este - dupa primul film al lui Tim Burton - filmul meu preferat cu Batman. Not kidding!
51. The Square / Al Midan - 2.5/5 Documentar nominalizat la Oscar, care prezinta revolutia egipteana prin ochii catorva dintre participantii activi. Cel putin pana la un punct, dupa care am simtit ca reguzorul incepe sa manipuleze imaginile pentru a obtine un efect mai impresionant. Cam amatoricesc, mi s-a parut...
52. The Love Parade - 3.5/5 Lubitsch, alt regizor pe care incerc sa-l "tai de pe lista". "The Love Parade" a fost antrenant si amuzant, desi nu il suport prea mult pe Maurice Chevalier.
53. RoboCop (asta nou) - 2.5/5 Pfff... Cred ca pentru mine filmul s-a terminat dupa vreo zece minute, cand pe un monitor de spital la care era conenctat partenerul viitorului RoboCop frecventa cardiaca era 35, iar cea a pulsului periferic dubla. In rest, probabil ar fi fost complet insuportabil daca Gary Oldman, Michael Keaton si Samuel L. Jackson nu ar stii sa joace frumos pentru bani.
54. The Croods - 2.5/5 Pentru ca am o compulsie sa vad toate filmele nominalizate la Oscar care sunt disponibile. Asta a fost mediocru, dar probabil Nicolas Cage s-a distrat inregistrand urlete dupa urlete pentru rolul sau.
55. The Lego Movie - 3.5/5 Mi s-a parut usor overrated de catre critici. Dar, totusi - Batman!
56. House of Cards Season 2 - 3/5 Il pun la socoteala pentru ca mi-a luat o saptamana intreaga din viata.
57. The Broken Circle Breakdown - 2.5/5 Cam all over the place. Ce credeam initial ca este un fel de "Walk the Line" meets "La guerre est declaree" (sau "Rabbit Hole") se transforma intr-o dezbatere teologica. Ceea ce aproape ca ar fi fost ok, daca finalul nu ar fi fost complet idiot. Iar previzibila structura cu flashback-uri ascunde lipsa de incredere in fortele proprii (si in poveste, pana la urma) ale regizorului si scenaristilor.
58. L'image manquante - 4/5 Preferatul meu dintre filmele nominalizate la Oscarul pentru film strain. Un mod interesant de a face un documentar despre un genocid.
59. Philomena - 2/5 Care a deschis o scurta serie de filme nominalizate la Oscar despre care nu am chef sa vorbesc prea mult
60. Dallas Buyers Club - 2/5
61. Nebraska - 2.5/5
62. All Is Lost - 4/5 Asta in schimb mi-a placut. Copilul nelegitim al lui "Life of Pi", "Gravity" si "Gold Rush" (quite a threesome). Exceleaza la capitolul muzica, efecte sonore etc. - cu niste casti de calitate, ai impresia ca esti chiar pe o barca in mijlocul oceanului.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif