View Single Post
Old 05 Aug 2018, 12:08   #37
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by into_the_labyrinth:

PS: Revenind la întreaga listă citată, e de luat în calcul. Aş fi un mare mincinos să spun că le-am citit pe toate, dar unele da, şi chiar sunt cărţi bune. Unele, foarte bune.

Te-ai distrat azi-noapte, nu glumă!
Cine le-a citit pe toate, din toți forumiștii vechi și noi ? E careva ??

Originally Posted by White1:
Io nu inteleg nici acum, cand sunt tanar, cum poate sa fie uzura imediata si pripita, dapoi dupa ce imbatranesc 8-|

Uzura morală este imediată, poate fi și pripită când te grăbești. Tot așa-i și judecata - imediată.
N-ai văzut că apreciezi tot ceea ce vezi, simți, miroși, guști de milioane de ori/zi ?
Gen - nu-mi place bluza asta, nu o iau acum; mai bine tricoul ăsta...; mâncarea-i stricată; aha, avem lapte azi!;, am o întâlnire la 3; trebuie s-o iau pe iubita de la 5 de la servici; în week-end avem de mers la țară; uuu ce frumușică e gagica aia; plouă; e soare etc.

Uzura fizică e îndelungată. Aici ai nevoie de timp. Așa și gândirea - îndelungată.
Ai nevoie de timp să analizezi din foarte multe unghiuri. Să pui în balanță tot. Să vezi din perspectiva ta, apoi să te pui în locul celuilalt. Sau, ai nevoie de timp să analizezi o situație ce presupune a fi cercetată o perioadă mai lungă de timp, precum o crimă, o dezbatere etc.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.

Last edited by Cretzulynne : 05 Aug 2018 at 12:17.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif