View Single Post
Old 08 May 2012, 15:27   #3
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Da, si mie mi-a placut The Addiction. S-ar putea sa fie cel mai bun film al lui Ferrara, desi - evident - probabil nu sunt cel mai in masura sa imi dau cu parerea in aceasta privinta. Toate filmele/cartile bune cu vampiri sunt, de fapt, despre altceva ("Dracula" este despre decaderea aristocratiei, "Nosferatu" lui Herzog este despre chaos, hostility, insanity and murder etc.). "The Addiction" este, evident, un film despre dependente, in special droguri si sex, dar si un film despre redemption, in sensul catolic al cuvantului. Stiu, toate filmele lui Ferrara mizeaza pe aceste tema, dar aici lucrurile functioneaza destul de bine. Cred ca in special fiindca lipseste tonul de exploitation cu care Ferrara regizeaza de obicei, limitat aici mai degraba la coloana sonora. In rest, Lily Taylor se dedica complet rolului si evita sa isi exagereze interpretarea mai mult decat este nevoie.


Clouds of May, pe de alta parte, pare sa fie filmul din spatele filmului precedent al lui Ceylan, Kasaba, povestea unui regizor care incearca sa faca un film cu actori amatori din satul sau. Desi exercitiul este interesant, "Clouds of May" nu este un film de sine statator si, pana in final, pare mai degraba un lung corolar la un film anterior, autentic in felul sau, dar nesatisfacator.


Vot: Ferrara
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif