View Single Post
Old 08 May 2012, 07:31   #2
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Clouds Of May

Da,se pare ca filmele regizorului pe care l-am propus eu,nu ma dau pe spate.

Clouds Of May este un film foarte similar cu un film de Kiarostami,Through The Olive Trees(1994),care mi-a placut putin mai mult.Acelasi ritm,acelasi fel de camerawork,etc..Si Ceylan nu imprumuta elemente numai din asta,ci isi reia temele din filmul lui anterior,Kasaba.
Pe scurt,e un re-hash,mai mult sau mai putin reusit.

6/10

The Addiction

Pe vremea cand vampirii in filme incepeau deja sa devina niste priculici enervanti,vine Ferrara si tranteste filmul asta.

The Addiction este un film dur cu vampiri,care nu se focuseaza pe sange atat de mult cat se focuseaza pe subiectul dependentei (de orice,nu numai "sange"),cum te napadeste si cum te descurci cu asa ceva.

Actorii sunt geniali,mai ales Lili Taylor si Christopher Walken,Taylor reusind sa redea goliciunea pe care o reprezentam cand suntem dependenti de ceva,iar Walken,well,just being an awesome vampire.

Foarte bun,demult n-am mai vazut un film asa de bun cu vampiri.

8/10

Votez cu:
The Addiction
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif