Thread: Ştiinţa
View Single Post
Old 29 Sep 2017, 02:01   #13
ilustra.films
Veteran
 
ilustra.films
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 271
Originally Posted by White1:
Ilustra: Începutul articolului e pus acolo ca să fie demontat mai târziu, nu ştiu daca e o idee bună sa îl citezi separat Evident, Einstein nu a dovedit ca "totul e relativ", doar ca nu există un cadru de referinţă universal valabil in funcţie de care sa fie măsurat spaţiul şi timpul dintre diferite evenimente . Dar viteza luminii, de exemplu, nu e relativă...e aceeaşi pentru toti observatorii indiferent de cadrul lor de referinţă. Iar timpul e o componentă esenţială in teoria sa.

Nu e nimic. Demontam si noi aici inceputul ila de articol.
Well.. aceasta relativitate ma macina pe mine. Sau non existenta ei. Metrix mi-a dat mult de gandit in sensul ista si apoi ai venit si tu cu inexistenta masei si faptul ca exista aceasta interactiune energetica intre particule. De aici putem usor pleca cu idea ca totul e relativ avand in vedere ca masa nu exista cu adevarat si ceea ce vedem noi e doar ceea ce mintea si ochii nostri pot sa perceapa. Ce vrei mai relativ de atat? Ok. Particulele istea exista dar nu au masa. Aici e poate ceva ce... poate vorbi despre tot si toate. Adica, daca reusim sa intelegem cat de bine putem istoria particulelor, o sa putem intelege tot. Orice informatie despre particule e bine venita, daca vrea cineva sa pune acilea linkuri ca de filosofat e usor desi Einstain a plecat de la idei si filosofii inainte de toate. Haidem sa descoperim originile universului...

Eu mai am si alta problema momentan - Sper ca victor nu face studiu de caz pe noi acilea, ca sa vada daca teoria de la scoala se poate aplica in viata reala. Nu de alta dar nu vreau sa reiasa pe nicaieri ca is criminal. Nu ca nu vreau sa reiasa ceva ce e adevarat. Nu vreau sa reiasa ceva ce nu e adevarat. victor... ai grija tata cum ne studiezi pacilea . Si mult spor!
__________________
Suntem la cateva opere cinematografice departare de rai!
ilustra.films is offline   Reply With Quote sendpm.gif