View Single Post
Old 02 Mar 2013, 13:33   #9
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by gheorghe_preda:
Vezi numerele de acum citeva saptamani ale revistei Dilema unde e vorba nici mai mult nici mai putin decit de Bela Tarr.

Mi-au placut cele doua articole, dar mi s-a parut extrem de enervanta prezenta numelui "Puiu" printre Tarr, Tarkovski, Antonioni, Angelopoulos. Nu pot sa inteleg obsesia asta a lui Gorzo fata de un regizor care inca mai are o gramada de dovedit. Nu vreau sa intru in filmele lui Puiu, s-a mai discutat despre asta in mai multe parti, inclusiv in linkul dat de djinjis. Era o perioada cand citeam cronicile lui din Dilema veche, dar m-am lasat de ceva timp, nu neaparat pentru ca are obsesia asta de a-l aminti pe Puiu cand ti-e lumea mai draga, ci si pentru ca de multe ori imi pare ca nu are mare lucru de zis despre un film si nu face decat sa rezume actiunea intr-un limbaj putin rigid. Mi se pare ca in textele lui lipseste emotia, ca totul e facut robotic, ca si cum el trebuie sa scrie doar pentru ca trebuie si nu pentru ca vrea... ceea ce s-ar putea sa fie destul de aproape de adevar, cel putin vizand textele din Dilema.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif