Thread: Tennis
View Single Post
Old 07 Jul 2015, 15:18   #43
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Originally Posted by omudindulap:
Pentru Simona (via Sergiu si Andrei)

https://www.youtube.com/watch?v=5tzPvDgKAXA

Si un articol care mi-a placut mult, pe cel mai bun site de sport de la noi (nisat pe tenis).


Un articol manipulator, super-comercial gandit si nu in ultimul rand, agitator.
Este acel tip de jurnalism care va face opozitie evidentelor doar pentru a starni valuri si pentru a isca polemici. Daca iese si putin scandal, s-a scos!

Inceput cu o prezentare a unei situatii jenante, ce nu ar trebui niciodata sa se regaseasca in paginile unui brand de presa, corect si adevarat, situatie jenanta mai ales prin reactia ce a fost/n-a fost corespunzatoare, articolul continua cu o manipulare groteasca.
Sa victimizezi ceva ce nu a fost niciodata victima mi se pare de prost gust. Despre Halep mai nimeni, din presa de specialitate serioasa, cea care conteaza, nu si-a permis sa o denigreze. Asta daca nu citesti cancanurile si cauti sportul la maneletv. In acest caz nu te poate ajuta nimeni.
Ca s-au relatat niste fapte petrecute in realitate, cred ca e normal ca s-a intamplat asa. Ca aceste fapte au fost insotite si de mici reflectii ale autorilor, e prerogativa lor in calitate de jurnalisti.

S-a scis despre schimbarea antrenorilor? Unde e vina presei? Nu s-au schimbat antrenorii? I-a schimbat presa? Sau a fost Halep cea care a apelat la o astfel de strategie? Ca de aici a inceput declinul, e doar o concluzie ce tine de logica si observatie.

S-a scris de atitudinea si comportamentul ei atunci cand l-a "pus la punct" pe antrenor in public, pe teren, in timpul unei partide oficiale? Iarasi intreb, unde e gresala presei? Chiar consider ca a fost de bun simt reactia presei noastre sportive. Nimeni nu a blamat acest gest reprobabil asa cum ar fi fost normal si la dimensiunea pe care l-ar fi meritat.
Chiar in conflictul debil cu Nastase, o somitate totusi in domeniu, presa i-a luat partea Simonei, desfiintandu-l pe maestru, atitudine corecta daca e sa-mi dau si eu cu parerea.

Si ca ultim punct, sa deplangi tu acest atac, inchipuit parerea mea, atata timp cat insasi Simona a spus ca nu e interesata de ceea ce se spune despre ea, denota ca esti mai sensibil decat o zambilica. Esti acel jurnalist care se imbata ca a baut colegul. Sau mai pe tonul articolului, ca "ai o jena" din cauza prostiei colegului, ce te obliga sa fii si tu prost.

Jenant!
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif