View Single Post
Old 23 Jul 2014, 02:57   #15
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Usor comercial si cu un public tinta preponderent feminin.

A Beautiful Mind (2001)



Stiu ca, prin afirmatia "usor comercial" imi pun jumatate din utilizatori in cap. Da ce zic eu jumatate de utilizatori ai site-ului, juma' de internet! Fac insa aceasta afirmatie bazandu-ma pe adevarata viata a lui John Forbes Nash. Filmul folosindu-se doar de franturi din biografia acestui mare matematician. S-a recurs la o reteta identica cu, sa spunem, Titanic de exemplu.Si astfel s-a ajuns sa aiba un public tinta caruia sa i se adreseze, preponderent feminin. De ce spun asta? Priviti finalul! Este o oda adusa sotiei care s-a sacrificat alaturi de sot. In realitate lucrurile nu au stat deloc asa. Scandalurile s-au tinut lant de domnul profesor, cel adevarat.
Un copil nerecunoscut pana tarziu de tot, o relatie cu o eleva, casatoria in cele din urma cu aceasta si aparitia altui fiu. Dupa cativa ani se reintoarce la prima dragoste si la primul copil, pentru ca la batranete sa se razgandeasca si iarasi sa se mute cu fosta eleva, sotie - de-a doua ...
Daca ar fi fost prezentat asa in film, cu siguranta ca nu ar mai fi aparut in aceeasi aura de sfant, asa cum este perceput in actualul scenariu si ma repet, mai ales de publicul feminin.
Lasand deoparte veridicitatea si acuratetea celor prezentate, limitandu-ne doar la scenariul ce constituie baza acestui film, facand asadar abstractie, daca se poate, desi marturisesc ca-mi este foarte greu, dar facand totusi o sfortare si netinand cont de faptul ca ceea ce vedem este o biografie, filmului nu ai ce sa ii reprosezi. Jucat magistral, cu o constructie a intregii foarte bine detaliata, chiar prea bine, cu o tesatura conspirativa extrem de inteligent introdusa in poveste, ... totul este perfect si la locul potrivit.

Insa, nu pot sa nu ma intorc la prima senzatie si anume aceea de compozitie artificial creata doar pentru a martiriza personajul principal si consoarta acestuia. Din aceasta cauza am spus ca intotdeauna am apreciat mai mult Something the Lord Made (2004) daca e sa trebuiasca sa ma pronunt anume pentru un film din acelasi registru cu A Beautiful Mind. La nivelul mesajului, al structurii si al modului de a spune povestea, cele doua filme sunt izbitor de asemanatoare. Insa decenta si realismul din cel de-al doilea sunt mai digerabile decat aici; mai credibile parca.
Oricum, filmul lui Ron Howard, cu Russell Crowe in rolul lui John Nash si-a facut loc pe merit intre clasicele cinematografiei, fiind un must-see pentru oricine. Un 8,04 din partea mea!

Last edited by alali : 17 Jul 2016 at 22:58.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif