View Single Post
Old 08 Jul 2010, 17:20   #124
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
ricutza,

din cate am citit si eu, ca alta sursa n-am, la sesiunea cu pricina, cand jude a fost descalificat, alexandru solomon, sotul producatoarei lui jude, a facut parte dintr-una din comisiile de selectie, si anume la "documentar si animatie".
regulamentul spune ca rudele de gradul intai si membrii familiilor celor aflati in jurii nu au voie sa participe la concurs.
e un regulament valabil oriunde in lumea asta, pana si la tombolele cu capace de coca cola.
alexandru solomon cica l-ar fi intrebat pe serbanescu daca in cazul in care sotia sa are un proiect in concurs la "fictiune", el mai are voie sa jurizeze la "documentare" si daca n-ar fi un conflict de interese in cazul asta.
si cica serbanescu i-ar fi zis, verbal, ca nu-i nici o problema.
jude ar fi luat punctaj cat sa fie al doilea pe lista, loc eligibil, dar, dupa ce toate actele s-ar fi intocmit, ar fi fost o sesizare din partea unui membru al juriului care a daramat toata sandramaua.

acum, e greu de descifrat ce s-a intamplat.
sotii solomon spun ca atata timp cat comisiile jurizau proiecte diferite, nu ar fi fost nici o problema.
dar, din moment ce regulamentul vorbeste de "comisii de selectie" si nu de "aceeasi comisie de selectie", incompatibilitatea e clara.

dar, dincolo de orice s-ar fi intamplat, cred ca ar fi un abuz ca acum sa i se dea finantare lui jude doar pentru ca la momentul respectiv s-ar fi comis o eventuala nedreptate.
atata timp cat contestatia depusa de hi film nu a fost solutionata pozitiv, pe ce baza s-ar face acum un gest asa-zis reparatoriu?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif