View Single Post
Old 30 Apr 2012, 21:21   #66
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Duelul cu Brienne exista in carte si e destul de fidel adaptat in serial. Nu poti sa iei cartea si sa o adaptezi asa d'ampulea. Mie imi place ca scenaristii s-au gandit sa vina cu contributiile personale la desfasurarea povestii (cum ar fi tarfa Ros care nu apare in romane, iar relatia dintre Renly si Loras este sugerata in primul volum). Romanele au actiunile foarte vast descrise astfel incat scenaristii au trebuit sa faca o selectie si sa includa lucruri noi. Ce farmec ar mai avea o adaptare super fidela? Din punctul meu de vedere, Renly este destul de copilaros in serial, iar in carte pare un om foarte nobil. Mi-a placut foarte mult faptul ca personajele din carte au o alta imagine fata de cele din roman, iar placerea lecturii creste si mai mult in intensitate.

Uite de exemplu, Ned Stark care in serial are o imagine de om sufletist, in carte este portretizat ca un om cu spiritul justitiei si destul de distant si rece. E unul dintre putinele filme/seriale care reusesc atat de bine sa adauge sensuri noi sau sa imbogateasca litera operei literare pe care o adapteaza.

Sabin, ma asteptam sa o intorci mai frumos la fileu si sa motivezi cumva spoilerele pe care le dai cu atata incapatanare.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif