Thread: Troy
View Single Post
Old 23 May 2004, 21:43   #50
Flopcaru
Junior
 
Flopcaru
 
Join Date: Oct 2003
Location: lost city
Posts: 65
In sfarsit vazui si io filmu.
Am citit comentariile voastre si inainte sa vad filmul dar nu le-am dat prea mare importanta. Doar nu o fi draku asa de negru, nu??
Pana la urma ati avut dreptate. Au fost cateva faze la care m-am enervat dar pana la urma s-a sfarsit cu bine (k la carte). Ex.: de ce a plecat Patrocle la razboi? (Ahile i-a dat armura, nu a furat-o). Rezultatul a fost acelasi (Hector l-a ginit).
Ahile nu era chiar asa de dusman cu Agamnemon cu s-a aratat in film, din contra, fiti atenti:
Rege al atrizilor in Mycene, Agamnemon a fost sotul Klytaimnestrei cu care a avut 3 copiii, bla bla bla, Dupa ce Helene a fost rapita de Paris si dusa in Troia Agamnemon a devenit comandantul armatei grecesti bla bla bla, Agamnemon a fost socotit ca unul dintre eroii greci ai razboiului. urmeaza povestea razboiului....si uitati ce scrie Homer (de fapt ce spune Agamnemon dupa moartea lui Ahile, Agamnemon nu a murit in timpul luptei, am uitat sa va spun):
"fruntasii troienilor si a aheilor (grecii) s-au ucis intre ei pentru lesul tau in vreme ce tu intins in volbura de praf ca un brad falnic.....te-am tarat de pe campul de lupta si te-am asezat in fata vaselor pe patul mortii. ti-am spalat trupul cu apa calda si te-am uns cu ulei. Si apoi urmeaza bolboroseala care se aude la orice inmormantare." Deci nu erau dusmani.
Moartea lu Agamnemon:
Dupa caderea Troiei el s-a intors acasa fara sa stie ca Egist, omul lui de incredere, caruia ii incredintase familia sa, il tradase si ca, indragostindu-se de Klytaimnestra, hotarase cu aceasta sa il ucida. Urmeaza un pasaj din Odiseea: "Cum a pus piciorul pe mosia parinteasca, Agamnemon a sarutat pamantul si a varsat lacrimi la vederea tarii sale. Dar din varful unui foisor un strajer il vazu-se. De cum a fost instiintat de venirea sa, Egist i-a regatit capcana. A organizat un mare ospat in cinstea intoarcerii sale si pe cand stateau la masa Egist l-a ucis, cum ai ucide un bou in staul. Nu a scapat nici unul dintre insotitori, nici chiar dintre cei ai lui Egist. Cu totii au pierit in macel." Tragica soarta a lui Agamnemon a fost obiectul piesei omonime a lui Eschil, cuprinsa in trilogia Orestia.
Frate ce am obosit cu scrisul asta.
__________________
Asta e prima zi din restul vietii mele.
Flopcaru is offline   Reply With Quote sendpm.gif