Thread: Arta gătitului
View Single Post
Old 11 Mar 2010, 17:05   #50
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Wow, toata lumea gateste conopida, de parca asta i-ar fi sezonul.

Aseara am facut si eu, la cuptor, buna zic, dar n-am mai mincat, deja era trecut de 11 noaptea cind a fost gata. Am uitat-o putin cam mult la cuptor pentru ca vedeam un film in timpu asta, film excelent de altfel, pe care vi-l recomand cu caldura - White sheik al lui Fellini, primul film regizat singur, dar atit de fin ironic si fiecare personaj si imagine conturate perfect. Cel putin scena in care sotul vine sa-si recupereze sotia de la spital/sanatoriu si ea plinge intr-un colt al camerei iar el plinge cu niste sunete dubioase stind pe pat, adus de spate, cu spatele spre ea e geniala iar spectatorul care pina atunci poate incerca compasiune pentru sotul disperat sau pentru sotia victima a infantilitatii si foiletoanelor de dragoste promovate in reviste, nu poate decit sa izbucneasca in hohote de ris in fata unei scene atit de absurde.

Revenind la conopida, acum mi-am dat seama ca am uitat s-o "oparesc" sau s-o dau intr-un clocot cum se zice, deci am pus-o cruda intr-un vas de iena, un strat, apoi am presarat brinza sarata, apoi alt strat de conopida si brinza sarata din nou, dupa care am batut 2 oua cu smintina pe deasupra si asta a fost tot gatitul meu. Cred ca a iesit buna desi e putin inegrita.
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif