View Single Post
Old 19 Jul 2013, 22:04   #11
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Daca mi-ar tine cineva un pistol la timpla si mi-ar spune sa scriu comentariul asta si tot n-as putea sa scriu mai mult decit minimum, asa de secata sint de toata tarasenia asta cu caldurile. Cred ca sint multi care au probleme, altfel nu inteleg de ce saptamina asta extra nu a declansat elanurile creatoare ale mai multora.

Daca pina la momentul in care James a inceput sa avanseze in constructii, dupa ce a fugit din lanturi, nu mi-a venit in cap Mizerabilii, atunci am zis, stai putin, ca asta e varianta americana a povestii. Cred ca din punct de vedere tehnic poate fi considerat foarte bun. Ma gindesc la scena in care masina inchisorii urmareste camionul, pentru anul respectiv mi se pare extraordinar de antrenanta. Povestea si morala sint cit se poate de universale.Ce mi-a displacut e ca n-a reusit sa ma faca sa simt incarcerarea personajului principal. Toata povestea care duce la concluzia ca nu sintem liberi, ca nu putem face alegerile pe care le vrem oricit ne-am stradui si in orice pozitie sociala am ajunge, nu m-a facut sa am simpatie pentru personaj, pentru ca in desfasurarea ei intilnesti atita prostie, ca ti-e greu sa mai ai simpatie pentru cineva dupa ce actiunile lui si ale altora din jurul lui sint atit de nejudecate. Asta si pentru ca vorbim de film la 80 de ani dupa ce a fost facut si nici un copil de 10 ani n-ar putea fi prostit asa cum a fost prostit James. Pe de alta parte ii inteleg valoarea in contextul social, post-razboi si in plina depresiune economica si valoarea simbolistica, sistemul opresiv si libertatea individului care din pacate nu s-au imbunatatit decit aparent, de cind a fost facut filmul.

3 stele
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif