View Single Post
Old 10 Apr 2013, 12:56   #16
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Hmmmm... va spuneti fiecare parerea de zici ca ar fi litera de lege. Mie perspectiva regizorala nu mi s-a parut una grava in care Skolimovski incearca sa ne explice cat de gri e viata intr-un orasel de provincie si la ce lucruri extreme poate duce acest sentiment. Mi s-a parut ca realizarea filmului sta mai degraba in umorul (nu stiu daca sa-i spun umor ca am impresia ca in context poate avea o conotatie negativa. Este un cuvant pe care-l caut dar nu-mi vine acuma nicicum) sau caldura aproape paterna cu care e tratat personajul principal. S-a mai facut de-atatea ori chestia asta cu omul alienat de societatea in care traieste astfel incat (inca) un film grav despre subiectul asta pe mine m-ar fi lasat total rece. Mi se pare ca felul cum isi trateaza regizorul personajul da savoare filmului. Amestecul asta de grotesc, tragicomic si disperare dau substanta. Zidul chiar mi s-a parut ca are ultima "strigare" in comicul asta al situatiei. Sa fim seriosi...cine construieste un zid ca sa tina departe un om? Situatia e chiar de-un absurd care permite cateva zambete.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif