View Single Post
Old 04 May 2016, 21:23   #1544
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Noroc cu tine ca indemni mereu la moderatie altfel cine stie in ce moduri grotesti ar fi degenerat discutia asta...Serios acuma, nu stiu cu ce ton citesti tu posturile mele dar daca ai senzatia ca le scriu in timp ce urlu si scrasnesc din dinti te inseli. Cat despre bucuratul de Sarbatorile de Paste...tu te bucuri de Yom Kippur? Suferi din cauza ca nu te bucuri de Yom Kippur? Exact.
Cand vorbeam de ipocrizie ma refeream la faptul ca tu zici ceva de genul ", postam teorii si postulate doar ca sa parem interesanti." cand de fapt chiar tu ai deschis subiectul cu evolutia (e adevarat ca era un "crampei" in filmulet care se referea la asta dar nu te-a obligat nimeni sa il alegi tocmai pe ala si eu in nici un caz nu l-am pus din cauza respectivei aluzii la evolutionsim).
Cred ca ai o imagine foarte gresita asupra stiintei, metodelor si rezultatelor sale...si nu cred ca mai are rost sa insist sa te conving de contrariu pentru ca e clar ca nu o sa reusesc.
O sa mai incerc o singura data si gata. Si da, povestioara pe care urmeaza sa o scriu are scopul expres de a ma face sa par interesant pentru ca dupa cum spuneam, nu cred ca o sa te convinga cu nimic. Ziceai ca traim cu fizica lui Newton de sute de ani. Nu e adevarat.
Una din primele dati in care teoria Newtoniana a gravitatiei a fost pusa la incercare a fost atunci cand astronomii au observat ca orbita planetei Uranus nu corespundea cu ceea ce prezicea legea gravitatiei. Nu au presupus imediat ca legea e gresita, ci au incercat sa isi dea seama care ar fi putut fi cauza respectivei deviati. Au presupus ca alta planeta neobservata pana atunci ii afecteaza traiectoria, i-au calculat matematic pozitia (cu care din textele religioase poti sa faci asa ceva?) apoi si-au indreptat telescoapele inspre locul pe care il sugerau calculele si asa au descoperit planeta Neptun. Deci teoria ramanea in picioare.
Urmatoarele doua momente au legatura cu Einstein: pe de o parte teoria lui Newton spunea ca forta gravitationala se transmite instantaneu, ceea viola principiul "limitei de viteza cosmice" pe care se baza nou dezvoltata teorie restransa a relativitatii (ca sa nu mai spunem ca teoria lui Newton explica doar cum functioneaza gravitatia, nu si ce e mai exact aceasta). Pe de alta parte planeta Mercur avea o deviatie minuscula la periheliu (momentul in care o planeta se afla in punctul cel mai apropiat de soare) pe care ecuatiile lui Newton o preziceau, dar nu o estimau corect.
Einstein a rezolvat ambele probleme cu teoria generala a relativitatii. A explicat si ce e gravitatia (curbarea spatiu-timpului datorata distributiei materiei), si ca aceasta se deplaseaza cu o viteza finita si a putut si sa deduca din ecuatii valoarea exacta a deviatiei planetei Mercur. Asa ca teoria generala a relativitatii e acum acceptata ca fiind cea mai buna descriere a gravitatiei(a fost confirmata si cu alte ocazii), nu cea a lui Newton (si totusi legile lui Newton se mai folosesc si azi la anumite calcule, dar nu mai intru in detalii).
Ca sa nu mai zic ca mecanica newtoniana (clasica) e complet irelevanta la nivelul (sub)atomic unde guverneaza principiile mecanicii cuantice (de exemplu prima lege a miscarii a lui Newton spune ca un corp isi pastreaza constanta starea de miscare sau de repaus atata vreme cat asupra lui nu actioneaza vreo forta iar conform principiilor cuantice o particula aflata in stare de repaus poate sa isi schimbe pozitia fara ca asupra ei sa actioneze nici o forta).
Asa ca fizica a fost rescrisa de mai multe ori (si momentul pentru o rescriere majora e de multa vreme copt, s-ar putea sa fim destul de norocosi ca aceasta sa aiba loc chiar in timpul vietii noastre) si in asta consta puterea ei si a stiintei in general. Greselile nu o distrug si nu ii afecteaza din credibilitate...pentru ca nu e dogmatica si nici nu are pretentia de a detine adevaruri absolute (asa cum fac majoritatea religiilor): e mereu gata sa isi conteste propriile adevaruri dar poate face asta doar oferind explicatii mai bune decat precedentele (acum sper ca ti-e clar ca obiectia cu "mii de teori" nu e valabila pentru ca nu te baga nimeni in seama daca propui cine stie ce fantezii visate intr-un "LSD trip").

P.S. : Sincer deocamdata nu imi pasa foarte tare daca ma consideri mojic (stiu ca nu ai zis asta) sau in alt fel si nici nu am de gand sa iti explic de ce am mentionat-o pe Rvn aici. Daca e curioasa sau se simte jignita poate sa ma intrebe sau sa actioneze cum vrea ea, dar chiar nu ma simt prost pentru ca am zis adevarul (si nici nu l-as fi zis daca nu, in termeni golanesti pus, si-ar fi "cerut-o").

Last edited by White1 : 04 May 2016 at 21:32.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif