Thread: Troy
View Single Post
Old 19 May 2004, 17:42   #35
Scorpion
Senior
 
Scorpion
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 83
Tocmai l-am vazut. Pt cine nu a citit Iliada poate fi ok, insa nu mi-au placut cateva aspecte:

- Ahile nu avea ce cauta in Troia (adica in cetate) .. el fusese ucis de Paris cu mult inainte, asta fiind si motivul pt care au facut Calul Troian
- din legendarul razboi de 10 ani , l-au redus la 3 saptamani din care 12 zile pauza
- Pitt a jucat groaznic scena mortii.. Boromir a facut-o mult mai bine in LOTR desi era practic acelasi lucru...
- actorul care l-a jucat pe Enea la sfarsitul filmului nu are mai mult de 18 ani, asa ca sper sa-l schimbe daca au de gand sa faca si Eneida
- in Iliada , Paris lupta cot la cot cu arcasii pe zidurile cetatii.. aici apare doar de 2 ori cu arcu in mana.. evident au mizat pe fatpul ca Orlando Bloom l-a jucat pe Legolas in LOTR



Au fost insa cateva lucuri facute bine in filmul asta :
- desi nu au fost prezenti, zeii au fost mentionati mai tot timpul , asa ca daca se hotarasc sa faca Odisseea o sa le fie foarte usor sa-i introduca
- lupta dintre Ahile si Hector a fost excelenta.. la fel si cea dintre Paris si Menelau


Daca vedeti filmul la Mall, va recomand sa o faceti la o ora cand sala este ceva mai goala.. cel putin cand am fost eu s-au facut o groaza de mistouri legate de scenele filmului ceea ce mi-a stricat putin experienta.
Scorpion is offline   Reply With Quote sendpm.gif