View Single Post
Old 28 Apr 2012, 13:02   #4
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
The Tree of Wooden Clogs e unul dintre cele mai bune filme din cate am vazut pentru ca e creatorul unui univers foarte coerent, foarte inchegat, foarte credibil (ma refer o mana de familii care impart aceeasi casa, muncesc acelasi pamant si isi tin animalele in acelasi grajd) si nu cade nicio secunda in greseala de a vedea o lume apusa, arhaica, de acum 100 si ceva de ani prin ochii societatii noastre de azi. Nu imbraca niste tarani cam sclavi pe plantatia boierului ca sa ofere pilde si sa aplice morala zilelor noastre folosind astfel de personaje. Nu. Intra in casa si in familiile unor sarmani, ne arata ce fac zi de zi, viata simpla si profund dramatica pe care o duc, fara sa dramatizeze scenele. E foarte normal ca avand o astfel de abordare, filmul sa fie lung. Trebuie sa te obisnuiesti, sa te acomodezi cu unii care la inceput iti sunt straini, nu stii nimic despre viata lor, dar trebuie sa stai cu ei in casa.
Nu am eu indeajuns de multa cultura, dar cred ca filmul functioneaza la mai multe niveluri decat viata unor tarani intr-o bojdeuca, e o fresca a societatii din care extragem moduri de a intelege viata in timpurile alea. De exemplu, proaspatii insuratei viziteaza ruda de la manastire si accepta copilul din doua motive: unul ca asa ii dicteaza biserica si biserica functioneaza ca o cutuma in viata oamenilor si doi pentru ca banii care vin odata cu copilul le imbunatateste traiul in sanul comunitatii. Si fara astea doua, cutuma si comunitatea, omul de unul singur nu inseamna nimic in vremurile alea. E foarte greu sa ti se para rezonabil o astfel de abordare azi, e foarte nasol sa inghiti un final ca cel din film, azi cand individualismul si educatia si libertatea individului urla din toti rarunchii societatii, dar in asta consta valoarea filmului: nu se uita la o societate peste timp, ce e in acel timp.

Nota mea e 10/10 si nu cred sa existe multe filme mai bune ca asta in turneu.

Last edited by varu : 03 May 2012 at 23:00.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif