View Single Post
Old 21 May 2018, 20:30   #10
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by mirodoni:
Originally Posted by Cretzulynne:
[...] preocupați de ceea ce cred alții de voi, ocupați să munciți pentru a vă culege roadele, adică admirația, aprecierea, lăudarea...

Și nu ți se pare corect? Vrei să mă intereseze ce cred eu despre mine? Nu ți se pare normal să muncim pentru a culege roadele?

În regulă. Doar să nu devină patologic, încât să acorzi mai multă importanță pe ceea ce cred alții și nu pe ceea ce crezi și simți tu. Știu despre ce vorbesc, dar nu mă pot gândi acum să explic clar.

Originally Posted by mirodoni:
Originally Posted by Cretzulynne:
În acest context, te întreb la modul cel mai SERIOS posibil:
De ce scrii ? + Pentru alții sau pentru tine ?

Nu mi se pare o întrebare serioasă.

Este. Pare simplă, dar în ea este esența muncii tale. Tot ceea ce însemni tu.

Originally Posted by mirodoni:
Originally Posted by Cretzulynne:
Trecutul trebuie să stea în spate și să ne concentrăm pe prezent!

Gândești așa pentru că nu ai un „trecut”. Când vei avea, nu te va mai interesa prezentul, ci viitorul.

Nu m-am referit la trecutul personal. Viitorul nu se poate construi fără prezent. Dacă nu sunt bună acum, nu voi transmite mesajul bunătății, dacă nu aș fi comentat pe topicul tău, noi n-am avea această discuție și n-ar fi nimic de citit peste 1 ora, 1 an ș.a.m.d.

Originally Posted by mirodoni:
Originally Posted by Cretzulynne:
Dar, mai mult decât toate, mă deranjează preponderența celor 2 subiecte în toate discuțiile pe care le port cu oamenii - regimul politic și religia. Nu agreez aceste subiecte.

Dar ce subiecte agreezi?

Diferența! (adică toate subiectele minus cele 2 )
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif