Thread: Oscar 2013
View Single Post
Old 23 Jan 2013, 01:37   #53
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
Originally Posted by rvn:
aici ai dreptate. dar, eu am vrut sa evidentiez faptul ca, prin aceste ecranizari, resimtim parfumul epocilor istorice respective. chiar daca povestile lor nu sunt axate pe evenimente importante petrecute atunci, ramase in istorie, contin, datorita costumelor,muzicii, decorurilor, o reconstituire fidela a realitatilor sociale si istorice (de ce nu?) a acelor vremuri. este un act de cultura binevenit in marea cloaca a productiilor fantasmagorice, dupa care,pustimea (si nu numai) de toate neamurile, se da in vant.

hm. povestea lui victor hugo e atemporala. sunt...e ura, dragoste, invidie, lacomie, sacrificiu, sunt vorbele de pe poster. sunt adevarate.
si e fixata pe evenimente astrale ale istoriei frantei si a lumii. adica vorbim (si) despre carte, nu? care ne da o descriere precisa a bataliei de la waterloo, a revolutiei din vara lui 1832 etc

bun, filmul e strivitor. le-am vazut si pe celelalte, este...aici e emotie. nu ma intereseaza cu cata cheltuiala de inteligenta si de intelegere ajunge un produs de arta la consumator. ideea e ca si thomas pynchon sau schoenberg propun lucruri care pot ajunge mai tarziu la oameni, dar aici, in cazul asta, ajung la consumatorul normal cu viteza curentului prin sarma de cupru. cam peste tot pe unde a ajuns filmul, se plange la ce urla acolo anne hathaway, se tremura cand se vede silueta lui javert, se aplauda la miracolele lui jean valjean.
si e complet imun la ironie; asa cum ne invata profesoara de limba romana: "romantismul e un curent artistic in care personaje exceptionale sunt puse in situatii exceptionale".

poate doar lincoln sa aiba sanse sa-l bata. nu cred.
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.

Last edited by ulrich : 23 Jan 2013 at 01:58.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif