Thread: Prometheus
View Single Post
Old 20 Jun 2012, 17:28   #75
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Intrebarile sunt atat de multe incat nu o sa citeasca nici dracu ce am scris mai sus asa ca nu mai incerca sa raspunzi ca nu are rost, sunt foarte multe inexactitati. In fine.

Daca ar fi sa ma refer la ultimul lucru spus de tine as tine sa iti atrag atentia ca nimeni de pe nava nu a reactionat in nici un fel cand era caracatita aia acolo. Defapt, Shaw i-a lovit pe aia in fata, s-a dus singurica in chestia aia, si-a schos caracatita din burta si apoi l-a vazut pe Weyland dupa care ne este aratata imaginea cu ea cu echipamentul pe ea vorbid cu capitanul ca si cum nu ar fi fost un corp strain in nava. Vikers, comandatul/seful/dracu sa ii, ia nu stia ca e acolo o caracatita, ca dovada ca se duce sa se arunce pe planeta sperand ca mai traieste 2 ani.

Nu ti se par astea gauri IMENSE in scenariul asta de 2 bani ? Nu te deranjeaza evidenta sfidare pentru cei care au mai mult de 2 celuli nervoase functionale in corp ?


Originally Posted by Aeryn_Sun:
Tot nu m-ai lamurit cu sumerieni. Nu ai nici o baza in ceea ce spui.
De obicei cand spui ceva ce nu ai descoperit tu, trebuie sa citezi din cartea respectiva, etc.

Ce a spus Rifa, era doar o teorie legata de film.

Da bun, daca tu crezi ca 99% din populatie isi pune intrebari exitentiale, te inseli. Da! multumesti circumstantei care te-a facut sa iti pui acele intrebari. Si de ce nu, un film, o carte, un accident, o insecta, orice poate sa te trezeasca. Filmul are importanta sa, si este una majora.

Ce nu te-ai lamurit cu sumerienii. Vrei sa iti prezint acte cum ca nu erau sclavii extraterestrilor ? Laso-n ......... masii de treaba. Nu am nici o baza ca sumerienii nu credeau in extraterestrii ? Uite o baza: nu sunt un cimpazeu si stiu sa citesc si pot sa inteleg lucruri de baza, macar atat. Dar tu ai dovezi, sau rifa ca sumerienii credeau in extraterestrii ?

Rifa abereaza grav, mai ales ca isi bazeaza teorie pe evenimente istorice care nu au existat si am mentionat ca mitologia respectiva poate crea un film SF. Nu de asta am eu probleme cu filmul pentru ca sumerienii nu au crezut in extraterestri. Doar am subliniat naivitatea unui personaj care are ambitia sa creeze teorii stiind absolut nimic din ce il inconjoara, nimic. Daca nici tu nu ai cunostinte generale atunci esti liber/a sa crezi ce teorii abereaza rifa.

Unde am spus eu ca 99% din oameni se gandesc la intrebarile alea ? Am spus ca omenirea se gandeste. Unii inca mai cred ca lumea a fost facute in 7 zile, pentru aia e clar. Temele alea de gandire au si pronit gandirea spirtuala care este manifestata in carti, cantece, etc etc etc.

Tu ai avut nevoie de filmul ASTA ca sa iti pui intrebarile respective ? Unii nu si le pun deloc, sunt doar masini de imprastiat rahat. Daca filmul asta i-a facut pe aia sa se gandeasca, desi nu vad cum pentru ca tema filmului a fost imprastiata si incoerenta, atunci foarte bine. Dar acum sa elogiem o porcarie de film pentru ca 3 papagali s-au oprit din a soarbe cola din pahar si pentru 2 secunde s-au gandit la aceste intrebari cred ca e un pic prea mult. Majoritatea auiesit de la film cu burta plina si cu o circulatie intensificata in jurul stomacului. Nu ma refer la ei.

Omenirea nu este reprezentata de mancatorii de nachos ci de cei care au emis urmatoarele:
"He who does not expect will not find out the unexpected, for it is trackless and unexplored"
"This universe, which is the same for all, has not been made by any god or man, but it always has been, is, and will be an ever-living fire, kindling itself by regular measures and going out by regular measures."
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 20 Jun 2012 at 17:53.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif