Thread: The Master
View Single Post
Old 08 Jul 2013, 11:08   #46
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
La ce s-a ajuns pe aici . Veverite programabile care-l asculta pe John Lennon si dosesc ghindele dupa cartile cu filozofie aristotelica . Sunt animalele inteligente ??? Or fi , dar asta nu le ajuta pentru ca tot in tigaie ajung .
Toti ne dam cu parerea despre lucruri in care suntem amatori . Imprumutam teorii stiintifice( sau pseudostiintifice ) care ne apara punctul de vedere fara insa a scoate in evidenta ca mai exista o sumedenie de alte teorii care nuanteaza sau chiar contrazic teoria ''noastra'' .
Ma intorc la ''The Master ' si recunosc faptul ca n-are rost sa-mi bat prea mult capul cu ce-a vrut sa zica poetul . Cat am inteles, e destul . M-am bucurat de el si atat .
E o vanare inutila de vant si de semnificatii pentru diverse opere de arta . Daca nu arata Wells clar in ''Citizen Kane '' care-i treaba cu rosebud , cred ca as fi citit tot felul de minuni despre trandafiri si spinii lor . Ne-a aratat saniuta , stam cuminti in banca noastra cu lectia invatata.
Ce inseamna partida de tenis din'' Blow Up '' ??? Nu stiu, dar am citit o gramada de pareri inteligente si le aleg pe alea care-mi par mie mai pertinente . Maine o s citesc altele mai destepte si poate o sa le aleg pe astea .
S-a dus epoca filmelor /cartilor in care credeam ca intelegem totul de la a la z . Nemernicii astia anume se joaca cu mintile noastre si ne baga la banuieli .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif