Thread: The Master
View Single Post
Old 07 Jul 2013, 22:23   #42
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Mai in gluma mai in serios, care-i smecheria cu planificarea si inteligenta. Managerii, dupa cum se stie, planifica, dar inteligenta lor e discutabila

La animale planificarea tine de instinct.

robertsandu, nucile ingropate de veverite nu se pot minca asa cum cad din copac. Instinctul animalelor e deasupra inteligentei oamenilor. Ele stiu, instinctiv, ca o nuca se poate minca doar cind devine activata de enzime - noi oamenii mincam orice, oricind . Copacul si toate florile isi protejeaza semintele sa incloteasca doar in conditii optime, sa isi pastreze starea inactiva pina cind apar conditiile propice pentru dezvoltarea unei noi plante. Umiditatea din pamint face ca semintele sa fie activate. Ceea ce e mai interesant la veverite e ca ele stiu exact momentul cind nuca ingropata a devenita activa si o dezgroapa s-o manince.

Oamenii, pina la urma, au tot o inteligenta mecanica, cum e si inteligenta unui calculator. S-a dezvoltat in sute de generatii care la inceput au gresit si mai incolo le-a intrat in singe. Poate ca si instinctul se dezvolta, dar doar in conditii de libertate deplina, cum au animalele. Dupa cum se vede si la oameni si la animalele domesticite, instinctele se pierd. Cum noi oamenii ne-am autodomesticit de citeva zeci de mii/sute de mii de ani, instinctul nostu e ceva simbolic, poate ni se declanseaza in situatii critice, dar de cite ori ajungem acolo in viata noastra de zi cu zi.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif