Thread: The Master
View Single Post
Old 07 Jul 2013, 21:48   #41
robertsandu
Veteran
 
robertsandu
 
Join Date: May 2012
Posts: 224
Originally Posted by Twinsen:
Originally Posted by robertsandu:
O posibila dovada a lipsei de gandire a animalelor e faptul ca animalele nu pot planifica sau actiona in perspectiva sau nu pot actiona in functie de o dorinta si un scop constientizat.
Then again oamenii de stiinta nu prea sunt de acord nici cu tine. Cercetarile au aratat ca nu doar maimutele, dar pana si specii de pasari planifica si actioneaza in perspectiva. De la Aristotel, altfel un mare ganditor la vremea lui, s-a mai descoperit una-alta.

Eu nu cred asta, iar studiile, pentru a fi sigur ca nu sunt, hmm... sa zicem "incurajate" sa arate anumite rezultate, trebuiesc facute publice. Ce fel de animale au fost folosite, unde a avut loc studiul (laborator sau habitatul lor natural etc.), daca s-au folosit anumite stimulente de natura medicamentoasa s.a.m.d.

Veveritele de exemplu, isi depoziteaza nucile. Unii ar spune ca asta e un semn de gandire in viitor, dar oare e chiar asa? Eu zic ca e un mecanism care functioneaza tot pe reguli de impuls, fara sa fie inteles de veverita.

Intrebare, de ce toate veveritele arata exact acelasi comportament? De ce toate fac treaba cu ingropatul nucilor. Nu e niciuna care pur si simplu n-are chef sa le-ngroape?

Last edited by robertsandu : 07 Jul 2013 at 22:07.
robertsandu is offline   Reply With Quote sendpm.gif