View Single Post
Old 20 Nov 2009, 20:30   #17
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Amelie a costat 11 milioane de euro, iar 500 Days of Summer 7.5, nu poti sa spui despre nici unul ca e low budget, dar amandoua sunt indie ca atitudine. Plus ca stilul jucaus al lui Jeunet a influentat mult comediile romantice indie care au aparut dupa, printre care si filmul in cauza pe topicul asta.
Rushmore a fost primul hit al lui Wes Anderson si de asta il privesc separat, critica din 98 nu s-a referit la el ca parte dintr-o opera coerenta ce mai contine etc. Faptul ca Wes Anderson are o filmografie coerenta si un stil foarte bine definit nu ii face filmele mai putin smart si mai putin indie.
Science des reves, tematic ii seamana foarte mult, iar cele doua cupluri de actori principali sunt aproape la fel de hip si au cam acelas gen de fani.

Si pentru ca am uitat sa raspuns la faza cu New Yorkul, da, mi se pare esuata intentia lor de a da un aer boem zonei de downtown LA cand iti lasa complet alta impresie. N-am nimic impotriva ideii de a da o fatza noua LA-ului prezentat de filmele americane, dar macar sa nu fie o fatza asa usor confundabila.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif