View Single Post
Old 13 Apr 2005, 06:45   #84
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Frumoase poze! Mai ales ArtParku' äla m-a dat gata! Da' släbiciunea mea rämâne tot Moscova - aia din Far West, nu aia din Near East, Doamne fereste, vorba marxistului! (Herbert, nu te bäga! Doar stii cä Moskva îmi place doar când "...nu crede-n lacrimi"!)
Eeee, si-acuma hai sä ne frigem si-n bulane nitelus...
(Apropo, Vlade tatä, nu te ofusca, eu sunt un sugubät si-un stiurlubatic - singuru' pe care-l mai prinzi treaz pe-aici la ora asta. Bucurä-te cä nu ti-a iesit în întâmpinare altcineva - nu spui tzine! pelsoane însemnate - atunci sä vezi fripturici!
Päi, s-o luäm metodic...
Originally Posted by vladvaidianu:
voiam sa aflu care sunt criteriile dupa care s-a intogmit topul regizorilor romani...
Topul nici nu s-a intogmit singur, nici de märirile forumului sau de vreun poll general n-a fost intogmit. L-am întogmit personal, dupä umilele mele päreri. Pe urmä, oamenii si-au mai dat cu presupusu', n-a rämas clasamentul meu Sfântä Scripturä.
Originally Posted by vladvaidianu:
eram curios cum a ajuns nae caranfil atat de sus. daca era topul scenaristilor nu aveam nimic de obiectat.
A ajuns cu mult talent, dupä pärerea mea. Pe care, la regie, as zice cä-l are la fel de mult ca la scris scenarii.
Originally Posted by vladvaidianu:
dar asa ma intreb de ce nu e printre cei mai buni cristi puiu , catalin mitulescu. pt ca au facut putine filme?
Nu, pentru cä nu le-am väzut filmele. De-asta sunt în categoria "zero", adicä "nu mä pronunt". Nu-i pot judeca din auzite.
Originally Posted by vladvaidianu:
dar au fost apreciati de critica internationala cat toti ceilalti la un loc
Bravo lor. Cred si sper cä au meritat. Când am sä le väd filmele, îmi voi forma si eu o opinie.
Originally Posted by vladvaidianu:
plus ciulei a regizat doar 4 filme ( cristi puiu 3).
Asa, si?
Originally Posted by vladvaidianu:
adevarat ca un premiu pt regie la cannes spune tot dar....
Ba NU-I adevärat. Drept e cä-n cazul lui s-a potrivit, dar NICI UN PREMIU nu spune tot - nici la Cannes, nici la Karlovy Vary, nici Oscar-ul, nici chiar Nobel-ul pentru Pace.
Originally Posted by vladvaidianu:
de ce doar doi regizori foarte buni sau de ce nu? nici un regizor foarte bun...
Fiindcä asa am considerat eu. Emanuel, Ambra Blu, A.L.S., MinRep, Nume, Keyzer Soze (si n-am sä însir acum toate mintile functionale din forum, da-s mult mai multe decât bietele mele douä emisfere cerebrale) pot sä considere cä-s trei regisori foarte buni, sau cinci, sau zero. Ce puii mei?
Originally Posted by vladvaidianu:
sa fi fost criteriul filmelor?
Da' ce criteriu sä fi fost, al numärului de la pantofi? Dupä ce apreciezi grädinaru', nu dupä calitatea crastavetilor pe care-i scoate?
Originally Posted by vladvaidianu:
atunci poate era mai relevant un clasament al filmelor...
Nici o problemä, se poate face si äla.
Originally Posted by vladvaidianu:
daca sergiu nicolaescu regiza american beauty facea unul dintre cele mai bune filme romanesti
Ooops... :oops: Stai cä-ncepe sä devinä frumos!!!
Originally Posted by vladvaidianu:
iar daca ciulei regiza pistruiatul nu cred ca reusea cu mult mai mult decat mos sergiu.
DIN CE IN CE MAI FRUMOS! :lol: :lol: :lol: Apropo, "Pistruiatul" l-a regisat Mos Frantz (Munteanu), nu Mos Serge. Da' n-are nimic. DACA CIULEI REGISA "PISTRUIATUL", Osama era acum papä - numit din oficiu, färä nici un vot al cardinalilor!
Originally Posted by vladvaidianu:
exact acelasi lucru i se intampla si lui pintilie. a ales scenarii pt ca era indragostit de metafora romaniei gunoi si rezultatele sunt clare. prea tarziu este rusinos de prost sa se numeasca un film de pintilie.
Mda, ce-i drept...
Originally Posted by vladvaidianu:
tipul de scenariu pe care il alege regizorul spune foarte mult despre cat este de responsabil si valoros ca artist acesta...
Vai, de-ar fi atât de simplu! Vai, de-ar putea orice regisor sä-si aleagä singur scenariile (ca Pintilie)! Vai, ce-as mai trânti un "Maestrul si Margareta"! Vaidimini sidimini!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif