Thread: The Master
View Single Post
Old 06 Jul 2013, 10:33   #36
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Federico:
simturile sunt corupte de faptul ca putem gindi. Doar animalele au o perceptie pura.
Mie mi se pare ca semanam binisor cu animalele alea. Avem inteligenta mai ridicata, dar asta nu inseamna defel ca animalele nu gandesc.
Quote:
Nu te certi cu mine aici, ci cu niste minti mult mai mari. Practic, tocmai i-ai dat cap in cap la faza asta pe Platon, Hegel (hai noroc, ulrich!)si Hristos si i-ai azvarlit ca pe bilele de biliard in buzunarele din colturile mesei.
Din cate se pare, sansele ca Hristos sau Platon sa-mi raspunda pe forum sunt mai degraba scazute. Ai o reverenta exagerata fata de ganditorii faimosi si citatele lor. Fiecare dintre ei era doar un om, limitat de natura sa. Sigur si asta e doar o opinie personala. Daca trebuie sa transport un sac de 50 de kg atunci poate am incredere in unul mai fortos ca mine ca se descurca cu el. Dar cand e vorba de carat Alpii in spate, atunci stiu ca nimeni nu e in stare. Cam asa e si cu intelegerea cu adevarat a lumii de catre om. Si atunci mergi pe drumul tau macar, ca cel corect oricum nu-l stii.
  Reply With Quote sendpm.gif